ارسال پاسخ  ارسال موضوع 
 
رتبه موضوع:
  • 3 رای - 4.33 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا فلزات سنگین برای سلامتی انسان خطرناک هستند.
کاربر نیمه فعال
*
عضو سایت

وضعيت : آفلاین
ارسال‌ها: 48 _ تاریخ عضویت: ۱۴-۶-۱۳۹۰

: :
مدال های من
سپاس کرده: 192
109 بار سپاس شده در 35 ارسال

حالت من: @maareke


ارسال: #1
چرا فلزات سنگین برای سلامتی انسان خطرناک هستند.
بر اساس تعاریف شیمی فلزات مس تا بیسموت در جدول تناوبی که دانسیته بیشتر از 4 دارند به عنوان فلزات سنگین تعریف شده اند.

فلزات سنگين يا سمي ، فلزات كم مقداري هستند با دانسيته اي نهايتا پنج برابر آب ؛ بنابراين آنها عناصر پايداري هستند ( يعني بدن نمي تواند آنها را تجزيه كند) و در بافت زنده ، جمع مي شوند این فلزات شامل : جيوه ، نيكل ، سرب ، ارسنيك ، كاديوم ، آلومينيوم ، پلاتين ، و مس هستند ( به شكل فلزي ، در مقابل شكل يوني كه براي بدن لازم است)
ارگانیسمهای زنده به مقادیر بسیار کمی از فلزات سنگین برای ادامه رشد و بقاء نیار دارند که به اصطلاح به آنها Trace Elements می گویند مثل آهن ، کبالات ، مس ، منیزیم ، مولیبدن ، وانادیم ، استرنیم و روی و اگر ازآن حداقل مورد نیاز و ضروری افزایش یابند باعث اخلال در رشد می گردند.
فلزات سنگين به صورت فلزي هيچ نقشي در بدن ندارند و مي توانند بسيار سمي باشند.
اين فلزات ممکن است در محيط رها شوند : در هوا ، آب‌آشاميدني ؛ غذا يا تعداد محدودي توليدات شيميايي توسط انسان . فلزات سنگين از طريق تنفس ، همراه غذا ، يا جذب از طريق پوست وارد بدن مي‌شوند كه اگر با سرعتي بيش از راههاي سم زدايي بدن در بافتها تجمع كنند، به تدريج سميت خود را آشكار مي كنند. آشكار شدن غلظتهاي بالا براي ايجاد حالت سمی در بدن لازم نيست . همانطور كه فلزات در بافتهاي بدن تجمع مي‌كنند بعد از مدتي ، به سطوح غلظتي سمي ميرسند.
اين شگفتي وقتي به هشدار تبديل مي شود كه بدانند فلزات سنگين در بدن آنها چه مي كنند. تحقيقاتي كه روي اثرات سمي فلزات سنگين انجام شده ، تائيد مي كنند كه اين مواد مي توانند مستقيماً با مختل كردن عوامل مغزي و عصبي بر رفتارها اثر بگذارند . آنها بر مواد انتقال دهنده پيامهاي عصبي و عملكرد آنها تاثیر دارند و فرايندهاي متابوليكي بيشماري در بدن را تغيير می‌دهند. سيستمهايي كه عناصر فلزی سمي ، مي توانند آنها را خراب كنند يا كارشان را با مشكل مواجه كنند جاهایی مثل: خون و عروق قلبي ، مسيرهاي سم زدائي بدن ( كولون ، كبد ، كليه وپوست) ، غدد هورموني درون ريز ، مسيرهاي توليد انرژي ، آنزيمها ، سيستم گوارش ، ايمني ، اعصاب مركزي و محيطي ، توليد مثل و مجاري ادراري هستند.
تنفس ذرات فلزات سنگين ، حتي در مقادير كم كه بنظر غير سمي است ، مي‌تواند اثر جدي روي سلامتي داشته باشند. فلزات سنگين مي توانند واكنشهاي حساسيتي را افزايش دهند، جهشهاي ژنتيكي ايجاد كنند، با عناصر كمياب مفيد براي بدن در واكنشهاي بيوشيميايي رقابت كنند و نيز مثل آنتي‌بيوتيكها عمل كنند و هر دو دسته مفيد و مضر باكتريها را از بين ببرند. بيشتر اثر تخريبي فلزات سمي، ناشي از افزايش اكسيد شدن راديكالهاي آزاد توسط آنها است.

مضرات فلزات سنگين به صورت تیتر وار به قرار زير ميباشد:
اختلالات عصبي (پاركينسون، آلزايمر، افسردگي، اسكيزوفرني) - انواع سرطان ها - فقر مواد مغذي - بر هم خوردن تعادل هورمونها - چاقي - سقط جنين - اختلالات تنفسي و قلبي-عروقي - آسيب به كبد، كليه ها و مغز - آلرژي و آسم - احتلالات غدد درونريز-عفونتهاي ويروسي مزمن - كاهش آستانه تحمل بدن - اختلال در عملكرد آنزيمها - تغيير در سوخت و ساز - ناباروري - كم خوني - خستگي - تهوع و استفراغ - سردرد و سرگيجه - تحريك پذيري - تضعيف سيستم ايمني بدن - تخريب ژنها - پيري زودرس-اختلالات پوستي - كاهش حافظه - بي اشتهايي - التهاب مفاصل - ريزش مو - پوكي استخوان - بي خوابي – مرگ.
فلزات سنگین ابتدا توسط فیتوپلانکتون، باکتری ها، قارچها و ارگانیسم های کوچک دیگر جذب می شوند. سپس به ترتیب، توسط موجودات بزرگتر خورده شده و عاقبت وارد بدن انسان می شوند. خلاصه ای از تجمع و نقش بیولوژیکی فلزات سنگین، در جانوران دریایی و امکان خطر برای سلامتی انسان در اثر این فلزات، در ذیل آورده شده است:

کادمیوم:
غلظت بیش از چند میکروگرم در لیتر کادمیوم، احتمالاً ناشی از تخلیه فاضلاب آلوده به کادمیوم می باشد. آب های با مقادیر کمتر از 1 میکروگرم در لیتر کادمیوم، غیر آلوده اند. میزان جذب کادمیوم در مواد غذایی، ناشی از نحوه تغذیه جانوران است، کلیه و کبد محل مناسبی جهت تمرکز کادمیوم می باشند، صدف های دریایی نیز از تجمع بالایی ازکادمیوم برخوردارند. جذب کادمیوم از طریق پوست بسیار محدود است. نیمه عمر بیولوژیک کادمیوم در انسان، در بافت های نرم و استخوان، ده تا سی سال می باشد. کادمیوم معمولاً به طور طبیعی در آب های سطحی و زیر زمینی وجود دارد. مسمومیت موجودات آبزی با کادمیوم، به عوامل دیگری نیز بستگی دارد، مثلاً کلسیم موجود در آب، اثرات سمی کادمیوم را کاهش می دهد. رودخانه های بسیار آلوده با کادمیوم، از طریق آبیاری در کشاورزی، لایروبی رسوبات و یا سیلاب ها می توانند مناطق اطراف را آلوده کنند. کادمیوم یک فلز بسیار سمی است كه عامل مرگ و میر بوده، بیماری جدی ناشی از آن در انسان بیماری روماتیسم یا تغییر شکل دردناک اسکلتی است. اثرات اصلی سمیت کادمیوم بر ریه ها، کلیه ها و استخوان هاست. کادمیوم، مقاومت در برابر باکتری ها و ویروس ها کاهش می دهد. کادمیوم ممکن است باعث افزایش شکنندگی استخوان و خطر شکستگی شود. سمیت حاد با کادمیوم، ممکن است باعث مرگ حیوانات و پرندگان شده و مسمومیت شدید در آبزیان ایجاد کند.

نیكل:
نیكل یكی از عمومی ترین فلزات در آب های سطحی می باشد. ورود منابع آلوده شهری ممكن است این مقادیر را بیش از پنج برابر حالت عادی افزایش دهد. مقادیر كم نیكل برای تولید سلول های قرمز خون در بدن انسان نیاز می باشد، هر چند در مقادیر بالا تا حدودی می تواند سمی باشد. به نظر می رسد نیكل در كوتاه مدت مشكلاتی ایجاد نمی كند اما در طولانی مدت می تواند باعث كاهش وزن بدن، صدماتی به قلب، كبد، تحریك و حساسیت بالا شود. نیكل می تواند در آبزیان تجمع یابد. اغلب نمك های نیكل كه از طریق غذا وارد بدن می شوند، دفع می گردند. نیمه عمر نیكل حدود 11 ساعت است. بیشترین غلظت نیكل در استخوان، ریه، كلیه و كبد دیده می شود. سمّی ترین تركیب نیكل كه اغلب در كارخانه ها مشاهده می شود، كربونیل نیكل است. سمیت نیكل به صورت آلرژی، سرطان و اختلالات تنفسی دیده می شود.


وانادیوم:
فعالیت های انسانی (به ویژه صنایع فلزی) هر ساله 200 هزار تن وانادیوم را به محیط وارد می كنند. وانادیوم معمولاً از منابع طبیعی و همچنین سوخت های فسیلی وارد محیط می شود و در آب، خاك و هوا برای مدت طولانی می ماند. وانادیوم در محیط های آبی، پایدار بوده و در طولانی مدت اثر زیان آوری روی ارگانیسم های آبی به جای می گذارد.

سرب:
بیشترین میزان سرب در کبد و پس از آن در آبشش، کلیه و تخمدان و البته خوشبختانه کمترین آن در عضله تجمع می یابد. درباره ی دو فلز سنگین نیکل و روی نیز بیشترین میزان در تخمدان، سپس در کبد، آبشش و کلیه و کمترین میزان در عضله ی ماهی تجمع می یابد. همچنین روشن شده که بیشترین میزان عناصر سرب، نیکل و روی در ماهیان کفال بخش جنوب غربی دریای خزر (به عبارتی سواحل دور و بر انزلی) یافت می شود. البته آلودگی به فلزات سنگین تنها از طریق مصرف فرآورده های دریایی سلامت انسان را تهدید نمی کند. بلکه قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین شامل آرسنیک ، سرب و جیوه حتی از طریق ظروف لعابی، مواد غذایی، آفت کش و علف کش ها سلامت افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

آرسنیک:
در غذاهاي دريايي - گچهاي رنگي - آفت كشها - شوينده هاي خانگي-حشره كشها - شيشه ها و آينه ها - نمك خوراكي - رنگ ها - شراب - آب چاه و يا لوله كشي - دود ناشي از مواد سوختي - سوختن چوب ناشي ميگردد.
این ماده می تواند منجر به مسمومیتهای شدید، متوسط و کم گردد.یکی از علائم آلودگی شدید به آن ورم پلکهای چشم همچنین تحریک مزاجی روده ها و نیز مشکلات مربوط به اعصاب است.در مسمومیتهای دوره ای (متوسط)، حساسیت پوست ، مشکلات ورم پوستی و غیره پیدا می شوند.همچنین مشکلات کلیوی و کبدی و آلودگی خونی بوجود می آید.

منگنز :
این عنصر شیمیائی معمولاً همراه ترکیبات آهن یافت می شود و یکی از عوامل ایجاد پارکینسون (لرزش عصبی اعضاءبدن) می باشد.
فلزات سنگین از جمله آلاینده‏های زیست محیطی هستند كه مواجهه انسان با بعضی از آنان از طریق آب و مواد غذایی می‏تواند مسمویت‏های مزمن و بعضاً حاد و خطرناكی ایجاد نمایند. به عنوان مثالي ديگر، جیوه از عناصر سنگینی است که برای بدن مضر هستند و جزو مواد سمی به شمار می آیند و این عنصر با آنزیم های درونی بدن ترکیب و مانع از عمل آنها می شود. تجمع جیوه در بدن منجر به اختلالات شنوایی، لرزش عضلات، بروز بی حسی عمومی و برهم خوردن متابولیسم درونی می شود و از همه مهمتر این که جیوه عملکرد سیستم عصبی را مختل کرده و به رشد بافت مغزی آسیب جدی می رساند؛ نکته ای که به ویژه در مورد کودکان و زنان باردار باید به آن توجه کرد. غذاهای دریایی سرشار از پروتئین هستند، چربی اشباع شده کمتری دارند و از مواد مغذی بسیاری برخوردارند، اما برای اطمینان بهتر است بیشتر از دو تا سه بار در هفته مصرف نشوند. میزان جیوه موجود در انواع ماهی با یکدیگر متفاوت است. مثلا برخی از انواع ماهی تن، جیوه بیشتری دارند و در نتیجه به جای این که مفید باشند برای سلامتی مضر هستند. از آنجا که هنوز مشخص نیست مصرف کدام گونه ی ماهی با ضریب خطر بیشتری همراه است، مصرف کنندگان سعی کنند به جای مصرف یک نوع ماهی از انواع مختلف ماهی و غذاهای دریایی استفاده کنند.
۱۷-۷-۱۳۹۰ ۱۰:۳۹ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
ارسال پاسخ  ارسال موضوع 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سوال در مورد چگونگی حل کردن سنگ cheshmak816 0 100 ۱۵-۷-۱۳۹۳ ۰۷:۵۱ عصر
آخرین ارسال: cheshmak816
  اینده ی نانو شیمی hamidreza999 1 369 ۲۳-۱-۱۳۹۳ ۰۹:۳۲ صبح
آخرین ارسال: ayedo
Wink پلی فنول ها وتاثیرش در پیشگیری از سرطان..! farnaz20 0 271 ۱۷-۸-۱۳۹۲ ۰۹:۲۵ عصر
آخرین ارسال: farnaz20
  ریتالین farnaz20 0 273 ۱۷-۸-۱۳۹۲ ۱۲:۰۵ صبح
آخرین ارسال: farnaz20
Thumbs Up داروهای مسکن مخدر farnaz20 0 331 ۱۶-۸-۱۳۹۲ ۱۱:۵۵ عصر
آخرین ارسال: farnaz20
Smile بازار کار شیمی محض در حال حاضر تو ایران چه وضعیه؟؟؟؟/ باهوش 2 4,886 ۷-۷-۱۳۹۲ ۰۹:۱۱ عصر
آخرین ارسال: ayedo
  توليد نفت از شکر! reza14 0 491 ۱۳-۲-۱۳۹۲ ۰۸:۲۳ عصر
آخرین ارسال: reza14
  آب سخت چيست؟ reza14 0 394 ۱۳-۲-۱۳۹۲ ۰۸:۱۷ عصر
آخرین ارسال: reza14
  یک سایت خوب برای پیدا کردن مجهولات درس جداسازی mahdiye 0 443 ۱۱-۲-۱۳۹۲ ۰۹:۳۷ عصر
آخرین ارسال: mahdiye
  از شیمی الی1 8414724 0 462 ۴-۲-۱۳۹۲ ۱۰:۱۶ صبح
آخرین ارسال: 8414724

پرش در انجمن: