رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اربعین شهادت امام حسین (ع) تسلیت باد
#1
اربعین در فرهنگ اسلامی
بيستم ماه صفر، چهل روز پس از شهادت امام حسين(ع) و ياران با وفاي آن حضرت، در تاريخ به "اربعين" حسيني مشهور شده است.
 اربعين واژه­اي است، عربي كه در متون ديني ما زياد به آن توجه شده است. به گونه­اي كه اين كلمه از قداست خاصي برخوردار است. آمده است که چون حضرت موسی (ع) را قابل استماع کلام بی واسطه خداوند میکردند چهل روز به خلوت فرستادند و خداوند فرمود: « و اذا واعدنا موسی اربعین لیله »
پیامبر حکیم (ص) فرمود:

« من اخلص لله اربعین یوماً فجر الله ینابیع الحكمة من قلبه على لسانه»: هر كس چهل روز فقط براى خداوند تعالى اخلاص چشمه های خداوند ورزد حكمت را از قلبش بر زبانش جارى مى‏ سازد.

صاحب مرصاد العباد، عارف نامی نجم الدین شیرازی نیز گفته است: "و عدد اربعین را خاصیتی است در استکمال چیزها که اعداد دیگر را نیست."


اربعین از رازهای هستی، خصوصیت عدد چهل و اسرار نهفته در آن براى ما روشن نیست. البته چه بسا، با توجه به ویژگى ‏هاى انسان، «چهل بار» تكرار یك رفتار پسندیده موجب ملكه  معنوى و تعمیق آن رفتار و قابلیت نزول فیض خاص خداوند مى ‏شود. در فرهنگ اسلامى هم عدد چهل (اربعین) جایگاه ویژه اى دارد. چله نشینى براى رفع حاجات، حفظ كردن چهل حدیث، اخلاص چهل صباح ..... از این نمونه هاست. آيت الله جوادي آملي قائل است: در رقم اربعين خصوصيتي وجود دارد كه در ساير ارقام آن خصوصيت وجود ندارد. غالب انبيا در سن چهل سالگي به مقام رسالت رسيده­اند. مدت مناجات حضرت موسي(ع) در كوه طور چهل شب بود. گفته­اند در نماز شب 40 مومن را دعا كنيد.
چـهـل روز مـیـان عاشورا و بیستم صفر در روایات ما، دهـشتناک ترین و غمناک ترین ایام عالم شمرده شده است طوری که براي حسين بن علي(ع) آسمان و زمين چهل روز گريستند. همان طور که زراره بن اعین (ره) که از اصحاب اهل بیت و فقهای شیعه امامیه، از حضرت امام صادق (ع) روایتی نقل شده به این مضمون: "قال ابوعبدالله(ع): یا زراره! إن السماء بکت علی الحسین (ع) أربعین صباحا بالدم، و إن الأرض بکت علیه أربعین صباحا بالسواد، و إن الشمس بکث اربعین صباحا بالکسوف والحمره، و إن الملائکه بکت علیه أربعین صباحا و... الحدیث." (1) از این حدیث شریف که در یکی از کتب معتبر حدیث شیعه کامل الزیاره نقل شده استفاده می شود که بکاء آسمان و زمین و ملائکه و آفتاب بر سیدالشهدا تا چهل روز طول کشیده است. شاید انتقال همین معنا از سوی اهل بیت این سنت را در میان مردم ایجاد کرده است.
 

اربعین شهادت امام حسین(ع)
اربعین شهادت امام حسین (ع) یکی از روزهایی است که به فضیلت زیارت آن حضرت از دور و نزدیک شناخته می شود و در این مساله تفاوتی بین این روز و روزهای زیارتی دیگر نیست و نباید برای آن به دنبال فلسفه خاصی بود.

حال سوال اینجاست که علت بزرگداشت اربعین حسینی چیست‌؟ و چه رمزی در این روایت مشهور امام عسکری (علیه السلام) نهفته است که حضرت فرمودند:.......؟ علايم مومن پنج چيز است: 1- پنجاه و يك ركعت نماز در هر شبانه روز (17 ركعت واجب،  بقيه مستحب) 2- انگشتر به دست راست كردن 3- پيشاني به خاك ماليدن 4- بلند گفتن "بسم الله الرحمن الرحيم" در نماز 5- زيارت اربعين.(2)

اما این که منشأ اربعین چیست‌، باید گفت‌، در منابع به این روز به دو اعتبار نگریسته شده است‌.
اولآ روزی است که اسرای کربلا از شام به مدینه مراجعت کردند.
بايد افزود که نقلي ديگر، اربعين را بازگشت اسرا از شام را به «کربلا» تعيين کرده است. تا اينجا، از لحاظ منابع کهن، بايد گفت اعتبار سخن نخست بيش از سخن دوم است. با اين حال، علامه مجلسي پس از نقل هر دو اين‌ها، اظهار مي‌دارد: احتمال صحت هر دوي اين‌ها (به لحاظ زماني) بعيد مي‌نمايد.

ثانیآ روزی است که جابر بن عبدالله انصاری‌، صحابی پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) از مدینه به ‌کربلا وارد شد تا قبر حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) را زیارت کند.

شیخ مفید (م 413) در«مسار الشیعه» که در ایام موالید و وفیات ائمه اطهار علیهم السلام است‌، اشاره به روز اربعین‌کرده و نوشته است‌: این روزی است که حرم امام حسین (علیه السلام)، از شام به سوی مدینه مراجعت کردند. نیز روزی است که جابر بن عبدالله انصاری صحابه بزرگ پیامبر برای زیارت امام ‌حسین (علیه السلام) وارد کربلا شد. جـابـر بـن عـبدالله انصاری، از که در آن ایـّام سخت پیر و نابینا شده بود، همراه عطیّة بن سعد عوفی، به عـنـوان نـخـستین زائران مزار امام حسین (ع) در حالی که پای برهنه کـرده و بـر تـن خـود عـطـر زده بـودنـد و در راه ذکر خدا می گفتند،بـدان جا رسیدند. میان ایشان و اهل بیت امام حسین (ع) ملاقات دست داد و هـمـه سـه روز در آن جا به عزاداری پرداختند و سپس راه مدینه را در پـیـش گـرفتند.

اما در این که شهرت و علاقه زیاد شیعیان به زیارت در این روز به چه بر می گردد و آیا منشا این امر زیارت کاروان اسرای کربلا در این روز بوده، مورد اختلاف است؛ مثلا شهيد مطهري در اين خصوص كه اهل بيت امام حسين در روز اربعين به كربلا آمده اند باور دارد كه آن را عقل تایید نمی کند و در منابع دسته اول و معتبر نیامده است. (3)
برخی دیگر از مورخان هم به طور صریح و هم غیر صریح اين مطلب را انکار نموده‌اند.
شیخ مفید در «مسار الشیعه» آورده است:
«روز اربعین، روزی است که اهل بیت امام، از شام به سوی مدینه مراجعت کردند. نیز روزی است که جابر بن عبدالله برای زیارت امام حسین ع وارد کربلا شد». (4)
شیخ طوسی در «مصباح المتهجّد»(5) و ابن اعثم در الفتوح (6) نیز همین مطلب را ذکر کرده‌اند. میرزا حسین نوری می‌نویسد:
«از عبارت شیخ مفید و شیخ طوسی استفاده می‌شود که روز اربعین روزی است که اسرا از شام به مقصد مدینه خارج شدند. نه آن که در آن روز به مدینه رسیدند. » (7)
در این میان سید بن طاوس در «لهوف»، اربعین را روز بازگشت اسرا از شام به کربلا ذکر کرده است. ایشان می‌نویسد:
«وقتی اسرای کربلا از شام به طرف عراق بازگشتند، به راهنمای کاروان گفتند: ما را به کربلا ببر. بنابراین آن‌ها به محل شهادت امام حسین آمدند. سپس در آن جا به اقامه عزا و گریه و زاری برای اباعبدالله پرداختند ...»(8)

 

مأموریت اسیران كربلا(9)

مأموریتی كه اسیران كربلا دست كم در مدت چهل روز آغاز مأموریت به عهده داشتند بسیار سخت و چالشی و مهم بود. وقتی اسیران مأموریت ابلاغ رسالت عاشورایی را به عهده گرفته بودند از نظر روحی می بایست بسیار متزلزل باشند؛ دشمن در اوج بود و مست غروری كه با كشته شدن دشمن به دست آورده بودند و اهل بیت، زنان و فرزندان اسیری بودند كه كشته شدگان در پیشاپیش ایشان در حركت بود. با این همه، شكست این پیروزی می بایست در همان روز آغاز می شد و مأموریت آن بود كه آنان را در اوج قدرت به حضیض ذلت بكشاند. این گونه است كه حضرت زینب (س) در همان آغاز حركت عملی تبلیغی خویش را شروع می كند و سخنانی را در قتلگاه بر زبان می راند كه دل های شاد را غمگین و مغروران پیروز را خوار می گرداند. آنانی كه دست پر به خود نگریستند دستان خویش را تهی یافتند و شرمسار از خود و خدا و زن و بچه خویش گشتند.
پاورقی:
1. کامل الزیاره"، ص 81 و "مستدرک الوسائل"، ج 2، ص 215
2. محمد بن محمد بن نعمان؛ المزار، قم، مدرسه الامام االهادي، چاپ اول، ص53 و طوسي، محمد بن حسن؛
3. شهيد مطهري، حماسه حسینی، ناشر:صدرا، تهران، ج 1،ص 30..
4. مسار الشيعة (المجموعة)،الشيخ المفيد،ص26،سال چاپ: 1406،ناشر: مكتب آية الله العظمى المرعشي النجفي قم
5. مصباح المتهجد،الشيخ الطوسي، ص 787،چاپ: اول،سال چاپ : 1411 - 1991 م،ناشر: مؤسسة فقه الشيعة - بيروت - لبنان ،
6 . ابن اعثم کوفی، احمد، ترجمه محمد بن محمد بن مستوفی هروی، تهران، انتشارات آموزش و انقلاب اسلامی، 1372، ص 916.
7. النوری، لولو و مرجان، تهران، فراهانی، 1364، ص 154.
8 . مثير الأحزان، ابن نما الحلي، ص86،سال چاپ: 1369 - 1950 م،ناشر: المطبعة الحيدرية - النجف الأشرف.

9. کیهان، نویسنده:علی اكبر شریفی
یوسف می دانست تمام درها بسته هستند،اما به خاطر خدا حتی به سوی درهای بسته دوید... و تمام درهای بسته برایش باز شد؛ اگر تمام درهای دنیا به رویت بسته بود بدو! چون خدای تو و یوسف یکی ست...

 سپاس شده توسط mahbanno
#2
 جا مانده ایم و شرح دل ما خجالت است

#زایر شدن، #پیاده یقینا سعادت است

ویزا، بلیط، کرب و بلا مال خوب هاست

سهم چو من پیامک ((هستم به یادت))

است یک #اربعین غزل، به امید عنایتی...

این بغض من اگر چه خودش هم عنایت است

ماهیچ، ما گناه... فقط جان مادرت

امضا بکن که شاعرت اهل #شهادت است
یوسف می دانست تمام درها بسته هستند،اما به خاطر خدا حتی به سوی درهای بسته دوید... و تمام درهای بسته برایش باز شد؛ اگر تمام درهای دنیا به رویت بسته بود بدو! چون خدای تو و یوسف یکی ست...

#3
به کربلای تو، یک کاروان دل آوردم
امانتی که تو دادی، به منزل آوردم

هزار بار به دریای غم فرو رفتم
که چند دُرّ یتیمت، به ساحل آوردم

کبوتران حرم را ز چنگ صیادان
نجات داده و چون مرغ بسمل آوردم

بجز رقیه که از پا فتاد پیش سرت
تمام اهل حرم را به منزل آوردم

شبی به محفل ویران ما سرت شد شمع
حدیث ها من از آن شمع و محفل آوردم

گواه عشق خودم با تو، ای حسین عزیز
نشانه ای به سر از چوب محمل آوردم

اگر به سلسله بستند بازوی مار را
حیات خصم تو را در سلاسل آوردم

نظر به جسم کبودم فکن که دریابی
تنی رها شده از چنگ قاتل آوردم


سید رضا مؤید
89/10/29
یوسف می دانست تمام درها بسته هستند،اما به خاطر خدا حتی به سوی درهای بسته دوید... و تمام درهای بسته برایش باز شد؛ اگر تمام درهای دنیا به رویت بسته بود بدو! چون خدای تو و یوسف یکی ست...

#4
می گویم از کنار زیارت نرفته ها
بالا گرفته کار زیارت نرفته ها
اشک و نگاه حسرت و تصویر کربلا
این است روزگار زیارت نرفته ها
امسال اربعین همه رفتند و مانده بود
هیات در انحصار زیارت نرفته ها
انگار بین هیات ما هم نشسته بود
زهرا (س) به انتظار زیارت نرفته ها
در روز اربعین همه ما را شناختند
با نام مستعار زیارت نرفته ها
اما هزار مرتبه شکر خدا که هست
مشهد در اختیار زیارت نرفته ها
باب الحسین (ع) قسمت آنان که رفته اند
باب الرضا قرار زیارت نرفته ها
غم میخورم برای دل رهبرم که هست
تنها طلایه دار زیارت نرفته ها
گفتند شاعران همه از حال زائران
این هم به افتخار زیارت نرفته ها
“علی رضایی”
یوسف می دانست تمام درها بسته هستند،اما به خاطر خدا حتی به سوی درهای بسته دوید... و تمام درهای بسته برایش باز شد؛ اگر تمام درهای دنیا به رویت بسته بود بدو! چون خدای تو و یوسف یکی ست...

 سپاس شده توسط نی نی*
#5
چگونه معنویت پیاده روی اربعین را حفظ کنیم؟

http://bahejab.com/27816/27816/
بسیاری از افراد هستند که به محض برگشتن از سفرهای زیارتی و بعد از گذشت مدت زمانی به حالت اول خود بر می گردند و معنویت به دست آمده از سفرشان را به راحتی و طی گذشت زمان از دست می دهند. اما می توان نتیجه به دست آمده از سفرهای زیارتی را با انجام کارهای زیر برای همیشه حفظ کرد.
[تصویر: %D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B52-300x126.jpg]
امروزه بشر در اثر پیشرفت‌های سریع علمی و تجربه های به دست آمده، در لایه‌های پنهانی وجودش نیاز به معنویت را برای داشتن جامعه ایی سالم به وضوح احساس می کند. اما متأسفانه با حرکت به سوی کجروی‌ها در ابعاد مختلف زندگی، موجب از بین رفتن سلامت اجتماعی شده است. سلامت اجتماعی فقط نبود بیماری و نقص نیست بلکه آسایش کامل جسمی، روانی و اجتماعی است و این آسایش روانی و اجتماعی برای زنان و مردان تعاریف مختلفی دارد.
 
تعریف آسایش روانی و نقش معنویت در تأمین آن
 
آسایش روانی یک زن در جامعه زمانی تأمین می شود که او از نگاه افراد بیمار دل در امان باشد و بتواند بدون اینکه ابعاد جنسیتی اش در نظر گرفته شود به عنوان یک فرد در جامعه به فعالیت اجتماعی بپردازد. آسایش روانی یک مرد هم زمانی در جامعه فراهم می شود که محیط اطرافش برای نگاه او ایمن باشد. یعنی مرد با نگاه کردن به اطراف تحت فشارهای روانی قرار نگیرد و در واقع زمینه برای تحریک و گناه کردن او فراهم نشود. بنابراین لازمه ایجاد آرامش روانی در جامعه این است که  زنان در جامعه از پوشش معقول و شرعی برخوردار باشند و مردان نیز نگاه های خود را کنترل کنند.
برای رسیدن به این جامعه ایده آل نقش معنویت بسیار پر رنگ است. اگر اجتماع محل عرضه انواع محرک‌های نفسانی باشد و روابط اجتماعی بر این اساس استوار شود ذهن انسان‌ها بیشتر برای برآورده کردن خواسته‌های نفسانی بکار می‌افتد و در این مسیر معنویت به فراموشی سپرده می‌شود.
اما با کمی تعقل می‌توان در یافت که معنویت ضمن آنکه به حیات و زندگی معنا، روح و هدف می‌بخشد؛ انسان را در مسیری از کمال قرار می‌دهد که در هیچ موردی متوقف نمی‌شود و این نوع نگرش ضمن ارائه هدف‌های متعالی و مقدس افرادی فداکار می‌سازد و آدمی را نیز از سقوط نجات می‌دهد. به عبارتی معنویت داروی درمان بسیاری از نابسامانی‌ها و بیماری‌های بشر امروز مانند چشم چرانی، بی غیرتی، بی حیایی و… است.
 زیارت و سلامت روانی
 
تأثیر رفتارها یا اعمال مذهبی را در بالا بردن معنویت نمی توان نادیده گرفت. این رفتارها یکی از مهمترین مواردی هستند که تأثیر آن ها در سلامت جسم و روح انسان غیر قابل وصف است. از جمله این رفتارها را می‌توان: نماز، روزه، حج، دعا و زیارت و…را نام برد. در این مقاله به موضوع زیارت اربعین اشاره کرده و تاثیر آن را بر کنترل نگاه و همچنین بهبود وضعیت پوشش که در راستای ارتقای سلامت اجتماع است بررسی می‌کنیم.
 
[تصویر: 26.jpg]
 
زیارت امام حسین(ع) در روز اربعین
 
زیارت یکی از اعمال و مناسک دینی است و به عنوان یک تجربه فردی در ارتباط با خداوند تلقی شده و در دین توحیدی اسلام جایگاه ویژه ای دارد. رفتارهای دینی مثل زیارت و عبادت در نزد مسلمانان به عنوان یک ارزش محسوب شده و بر انجام آن ها تأکید شده است؛ خصوصاً  زیارت امام حسین(ع). فضیلت این زیارت تا اندازه ایی است که امام صادق(ع) فرموده اند:
«لو یعلم النّاس ما فی زیاره قبر الحسین (ع) من الفضل لماتوا شوقاً؛ اگر مردم فضیلت زیارت قبر امام حسین(ع) را می‌‌دانستند از شوق جان می‌ باختند.»(ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، ص ۳۱۹)
و امام حسن عسگری (ع) یکی از نشانه های مؤمن را زیارت در روز اربعین می دانند و می فرمایند:
«نشانه‏ هاى مؤمن پنج چیز است: نمازهاى پنجاه گانه (منظور نمازهای روزانه و نوافل آن هاست که پنجاه رکعت می شود)، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست کردن، بر خاک سجده کردن، بسم الله الرحمن الرحیم را بلند گفتن.»(وسائل الشیعه، ج ۱۰ ص ۳۷۳ و نیز التهذیب، ج ۶ ص ۵۲)
 
[تصویر: 16.jpg]
 
آثار سفر اربعین در زائران
 
یکی از آثار سفر به عتبات عالیات در اربعین بالا بردن معنویات در انسان است. در این سفر که توصیه شده پیاده طی شود انسان خود را با میلیون ها نفر همراه و هم مسیر می بیند. میلیون ها نفری که از نظر پوشش، خوراک، محل اسکان و مهم تر از همه هدف شبیه به هم هستند. وقتی یک فرد خود را عضو یک گروه می بیند ناخودآگاه با آن گروه هم نظر می شود  و با  اعضای آن گروه باورهای مشترک پیدا می کند و عقایدشان را می پذیرد. به همین دلیل در زیارت اربعین عقاید بسیاری از افراد تغییر می کند و باورهای مذهبی در آن ها عمیق تر می شود.
این سفر علاوه بر این که یک جماعت میلیونی را یک رنگ می کند، فرصتی را نیز فراهم می آورد تا هرکسی بتواند با خودش خلوت کند و همین خلوت کردن تلاشی در راستای خودسازی فرد است. به همین دلیل اغلب وقتی افراد از این سفر معنوی بر می گردند تا مدتی آثار این خود سازی را با خود دارند و سعی می کنند تا به عقاید دینی خود پایبند باشند. این موضوع از نظر علمی نیز ثابت شده است. یافته‌های پژوهشی ثابت کرده اند که افرادی که عازم سفرهای زیارتی هستند در مقایسه با افراد گروه سیاحتی، هم قبل از سفر از سلامت روانی بالاتری برخوردار بوده اند و هم این که سفر زیارتی در مقایسه با سفر سیاحتی باعث بهبودی و افزایش سلامت روانی افراد زائر شده است.
 
[تصویر: 35.jpg]
 
چگونه این آثار را با خود داشته باشیم؟
 
بسیاری از افراد هستند که به محض برگشتن از سفرهای زیارتی و بعد از گذشت مدت زمانی به حالت اول خود بر می گردند و معنویت به دست آمده از سفرشان را به راحتی و طی گذشت زمان از دست می دهند. اما میتوان نتیجه به دست آمده از سفرهای زیارتی را با انجام کارهای زیر برای همیشه حفظ کرد.
۱- توکل به خدا و توسل به ائمه: برای اینکه آثار و برکات سفرهای زیارتی در وجودمان حفظ شود اول از همه باید از خدا کمک بخواهیم. در ادامه این مسیر تنها خداست که می تواند یاری دهنده ما باشد. توکل کردن به خدا و کمک خواستن از او و همچنین توسل کردن به امامان بزرگوار برای باقی ماندن در این راه و حفظ اثرات این سفر معنوی بسیار مهم است.
۲- شرکت در هیأت های مذهبی: یکی از مکان هایی که می توان با حضور یافتن در آنجا در حال و هوای سفرهای زیارتی باقی ماند هیأت های مذهبی است. حضور در این هیأت ها باعث زنده نگه داشتن یاد ائمه اطهار(ع) در دل هایمان می شود.
۳- رفتن به اماکن زیارتی: رفتن به اماکن مذهبی یکی دیگر از راه هایی است که باعث استمرار آثار و برکات سفرهای زیارتی در وجود ما می شود. شاید این امکان برای ما فراهم نباشد که به محض اراده کردن بتوانیم به مشهد و یا کربلا برویم. اما رفتن به امامزاده ها و مکان های زیارتی می تواند حال و هوای لحظات ناب زیارت و معنویت حاصل از آن را در ما زنده نگه دارند.
۴- همنشینی با افراد مذهبی: یکی از کارهایی که می توان برای حفظ معنویت به دست آمده از سفرهای زیارتی استفاده نمود همنشینی با کسانی است که از نظر مذهبی از ما بالاتر هستند. نشست و برخواست با این افراد به ما کمک می کند تا از مسائل دینی و معنوی دور نمانیم.
بعد از این سفر بزرگ بیشتر ما واجباتمان را ترک نمی کنیم. تا مدتی سمت محرمات نمی رویم. خیلی از ما در طول سفر کربلا با حجاب می شویم. خیلی از ما آرایش کردن را کنار می گذاریم. بسیاری از ما مراقب نگاهایمان هستیم و در تمام این مدت احساس می کنیم که حالمان خوب است. اما نمی دانم چه اتقافی می افتد که وقتی بر می گردیم دوباره همه چیز از اول شروع می شود. بیایید این بار تلاش کنیم حال خوبمان را تا اربعین سال بعد حفظ کنیم.
یوسف می دانست تمام درها بسته هستند،اما به خاطر خدا حتی به سوی درهای بسته دوید... و تمام درهای بسته برایش باز شد؛ اگر تمام درهای دنیا به رویت بسته بود بدو! چون خدای تو و یوسف یکی ست...

 سپاس شده توسط mahbanno ، نی نی*
#6
188Bet Taruhan Olahraga dan Live Kasino Asia. Gabung dan Menang Sekarang juga! 188BET menawarkan taruhan olahraga yang paling menguntungkan dan pengalaman taruhan online terbaik.
Bóng đá M88, thể thao M88


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ولادت حضرت امام رضا علیه السلام مبارک yalda.s 12 2,718 2015-08-25, 09:57 PM
آخرین ارسال: عمومجید
Thumbs Up ***عید سعید فطر مبارک*** نی نی* 2 1,292 2015-07-18, 02:09 PM
آخرین ارسال: ѕαвʀιηα
  شب آرزوها =>لیله الرغائب m.taherkhani 18 5,116 2015-04-24, 12:22 AM
آخرین ارسال: baye
  ✿حلول ماه مبارک رجب، مبارک باد ✿ ѕαвʀιηα 1 1,286 2015-04-19, 09:09 PM
آخرین ارسال: نی نی*
  اعمال روز اول رجب ѕαвʀιηα 0 903 2015-04-19, 08:06 PM
آخرین ارسال: ѕαвʀιηα
  اعمال شب اول ماه رجب ѕαвʀιηα 0 813 2015-04-19, 07:58 PM
آخرین ارسال: ѕαвʀιηα
  >> حلول ماه ربیع مبارک<< m.taherkhani 5 1,992 2014-12-24, 10:12 AM
آخرین ارسال: omid
  احادیث منتخب ویژه ماه رمضان رها 7 1,955 2014-07-12, 04:17 PM
آخرین ارسال: رها
  ✿✿✿میلاد خط سرخ عشق،سید جوانان بهشت آقا اباعبدالله الحسین مبارک باد ✿✿✿ zanboori 0 1,133 2014-05-31, 10:20 PM
آخرین ارسال: zanboori
  عید مبعث مبارک باد zanboori 0 984 2014-05-27, 12:33 AM
آخرین ارسال: zanboori

پرش در انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان