ارسال پاسخ  ارسال موضوع 

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مجموعه ی خطاها و Error های سخت افزاری
تـَحتـــــِ تـعقیـبـــــ
معاون انجمن

وضعيت : آفلاین

: :
مدال های من
سپاس کرده: 12301
10741 بار سپاس شده در 3564 ارسال

حالت من: @maareke

ارسال: #1
مجموعه ی خطاها و Error های سخت افزاری
شاید برای شما هم خیلی پیش اومده باشه که وقتی سیستم کامپیوترتون رو روشن می کنید، کلی خطا و پیغام روی نمایشگرتون ظاهر میشه یا حتی صداهای عجیب و غریب از سیستمتون شنیده میشه. توی این تاپیک می خوایم به انواع این مشکلات و راه های حل اونااشاره کنیم ...

1. اولین ایرادی که ممکنه رخ بده اینه که دکمه روشن کردن (Power)سیستم را میزنی اما در کمال تعجب می بینین که اتفاقی نمی افته و سیستم روشن نمیشه!خب مشکل ممکنه در وهله اول از تامین برق سیستم باشه، راه حل های رفع این ایراد، چک کردن تمام اتصالات مثل دکمه روشن کردن سیستم، کلید روشن و خاموش منبع تغذیه،دوشاخه برق،و خود کابل باشه. و اگر مشکل از خود منبع تعذیه بود، اون را با یه منبع نو و قوی تر جایگزین کنین.

2- خطای بعدی اینکه، کامپیوتر روشن میشه اما ناگهان صدای بوق ممتدی درابتدای روشن کردن میشنوین!

راه حل رفع این مشکل هم می تونه چک کردنRAMیاکارت گرافیک باشه. حتی شل شدن یا در جای صحیح خود قرار نگرفتن رَم و کارت گرافیک روی مادربرد هم باعث شنیده شدن صدای این بوق ممتد میشه! ممکنه دلیل این مشکل،گردوخاک داخل کیس و روی دستگاه ها هم باشه که برای جلوگیری از این کار می تونین با دستگاه مکنده، سشوار یا دستمال، یه تمیزکاری در داخل کیس انجام بدین.

3. مشکل بعدی صدای بوقه اما این بار باتاخیر!

راه حل رفع این صدا هم بررسیCPU،بررسی دمای سی پی یو و تست سرعت چرخش فن سی پی یو هستش که بازدن دکمهDeleteو ورود به بخش تنظیمات بایوس میشه اونها رو مشاهده کرد.

4 . صدای غیرطبیعی ازداخل کیس می تونه مشکل دیگه ی برخی از کاربرا باشه.اما رفع این عیب با چک کردن همه فن های سیستم از جمله فن سی پی یو، فن اضافی روی بدنه کیس،فن پاور، فن رویVGA (کارت گرافیک) و روغن کاری و تمیز کردن اونها انجام میشه و در صورت نیاز هم تعویض اونها با فن های سالم و بی صدا.

5. مشکل بعدی اینه که سیستم به نظر روشن شده اما تصویری ندارین!

راه حل این مشکل بیشتر به کارت گرافیکتون بر میگرده، البته بازدید و کنترل کابل اتصالی مانیتور به کارت گرافیک، برق مانیتور، خراب شدن یا سوختن خود صفحه نمایش و پشتیبانی مانیتور از رزولوشن (Resolution)انتخاب شده هم می تونه این مشکل را حل کنه.

6. سیستم روشن میشه اما بلافاصله خاموش میشه ونوشته ای روی صفحه مانیتور حرکت می کنه.

راه حل این مشکل هم شاید به دلیل سوختن پاورکیس باشه و باید پاور را عوض کنین. دلیل دوم هم می تونه ازکابل مانیتوربه کارت گرافیک باشه که حتما اتصال اونارو تست کنین.

7. عدم تشخیص هارددیسک به شکل پیغام رفع این خطا هم بررسی اتصال هارددیسک وکابلهای ساتا و IDE اونه. و با زدن دکمه Delete و رفتن به بخش تنظیمات بایوس هم میشه از اونجا هارد را Detect کرد.

8. ایراد بعدی، ممکنه توی همون صفحه اول، پیغامی را در پایین صفحه مشکی مشاهده کنین مبنی بر اینکه کلید F1 کیبورد را بزنین.

یکی از دلایل این خطا می تونه ضعیف شدن باتری روی مادربرد باشه، که با تعویضاین باتری لیتیومی که به باتری CMos مشهوره و شبیه باتری ساعته و بعد از چند سال ممکنه ضعیف شده باشه، خطا رفع میشه. یکی دیگه از نشانه های ضعیف شدن این باتری، اینه که تاریخ و ساعت سیستم مدام با خاموش کردن بهم میریزه!از دیگر روش های رفع پیغام این خطا، بررسی اتصال کابلها مثل کابل فلاپی و حتی اتصال صحیح کیبورد درحالت پورتPS2 (پی اس تو) می تونه منجر به رفع این پیغام و بوت شدن سیستم بشه.

9. بعد از پشت سر گذاشتن صفحه مشکی بوت اولیه،در هنگام بالا آمدن سیستم، خطاهای نوشتاری روی صفحه ظاهر میشه.

دلایل این خطاها در هنگام بالا اومدن سیستم، می تونه مربوط به اتصال هارد دیسک،به خصوص کابل داده ی اون،یا وجود سیستم عامل روی هارد دیسک دومی که شناخته نشده،یا کِرَش (Crash) کردن و بدسکتوری هارد باشه. گاهی این مشکل،باresetکردن حل میشه، شایدم فایلهای اصلی سیستمی که پسوند sys هم دارن دارای مشکل شده که باRepair وتعمیر ویندوز مشکل حل میشه.بدسکتوری در واقع قطاعی روی دیسکه که به دلیل یک خرابی دائم مثل آسیب فیزیکی به سطح دیسک یا قرارگرفتن قطاع ها در حوزه مغناطیسی، دیگر قابل استفاده نیست، یا سیستم عامل در دستیابی به اونها ناتوانه.

نکته ای که اینجا خیلی مهمه اینه که اگه بدسکتوری روی سکتور صفرباشه،سیستم بالانمیاد،امااگه بدسکتور روی سکتورهای دیگه باشه،درخودسیستم عامل مشکل پیدا میشه. راه حل رفع بدسکتوری هم با نرم افزار و یا به شکل سخت افزاری انجام میشه.

مثلا توی خود ویندوز برای اسکن و رفع بدسکتوری،روی هر درایور راست کلیک کرده و Properties اونا انتخاب، در تب دوم یعنی Tools، دکمهCheck now را که از جمله کارهای مدیریتی سیستمه بزنین. البته اگه درایوی باشه که ویندوز روش نصبه، با بوت مجدد سیستم، این کار انجام میشه، امابرای درایوهای دیگه همون لحظه اسکن انجام میشه.

10. خطایی به نامwindows file is missing مشکل دیگه ایه که با روشن کردن سیستم و بعد از چند ثانیه ممکنه روی صفحه نمایش ظاهر بشه!

دلیل این خطا اینه که یکی ازفایلهای مهم سیستمی ویندوز مشکل پیداکرده و راه حل رفع این خطا اینه که ویندوز را تعمیر یا دوباره نصب کنین.

11. اما بازم خطا و این بار خطای خونده نشدن فایل های سیستمی و پیغام برای Restartشدن سیستم!

دلیلِ این خطا می تونه از اجرای Hibernate یاخواب زمستانی به مدت طولانی و نداشتن فضای خالی روی درایو اصلی باشه، و راه حل هم اینه که قید برنامه ها و پنجره های باز که با هایبرنیت باز مونده، را بزنیم و سیستم راResetکنیم تا همه اون فضا خالی بشه و سیستم از اول بدون اجرای برنامه های قبلی، بالا بیاد.

12. گاهی سیستم را روشن می کنیم و می بینیم که کامپیوتر وارد محیط سی دی یا دی وی بوت شده!

دلیل این خطا، بوت شدن بادستگاههای دیگه ای مثل فلاپی، سی دی، و دی وی دیه. روش رفع این خطا هم درآوردن درایوها مثل خارج کردن فلاپی و سی دی و دی وی دی از درایو رو دوباره بوت کردن سیستمه. می تونیم برای اینکه این مشکل دیگه رخ نده با زدن دکمه Deleteدرتنظیمات بایوس،در قسمت Boot، گزینه First Boot Sequenceراروی همون هارد انتخاب کنیم.

13. گاهی دیدین درایوها، مخصوصاًدرایو CدرویندوزXP در صفحه آبی کمرنگ و در ویندوز 7 در صفحه مشکی رنگی چک میشن؟!

البته این کار اگه فقط 1 بار اتفاق افتاده مهم نیست و دلیل اتفاق اون هم، ریست شدن ناگهانی، یا قطع جریان برق و خاموش کردن سیستم بخاطر هنگ کردنش و مشکل در یکسری فایل هاست، که با این کار، فایلهای خراب شده ر اRepairمیکنه.راه حل این مشکل درصورت تکرار هر دفعه اون،مشکل پاوره.

14. مشکل بعدی هنگام بالا آمدن ویندوز و درقسمت نمایش لوگوی ویندوزه، سیستم همون جا می مونه و هنگ میکنه!

این مشکل می تونه از خود ویندوز تا نصب درایور اشتباه یه سخت افزار باشه. حتی خرابی هارد دیسک هم عامل اتفاق افتادن اونه. و راه حل هم،اینکه اگردرایور اشتباه نصب کردیم باResetکردن و زدن چندباره ی کلیدF8و انتخاب حالتSafe ModeوUninstall کردن درایوری که اخیرا اشتباه نصب کردیم. اگه هم مشکل از خود ویندوزه، تعمیر یا دوباره نصب کردن ویندوز راه حل این مشکله!

نکته ای که اینجا مهمه اینه که اگه بدافزاری روی سکتور صفر حافظه تاثیر بگذاره، هم ممکنه این مشکل اتفاق بیافته که درهمان حالتSafe Modeمیشه سیستم را با یه آنتی ویروس قوی و به روز، اسکن کرد و بدافزار را از بین برد.

15. مشکل دیگه ای هم که برخی کاربران باهاش برخورد می کنن، در هنگام ورود ودرج شناسه کاربری و رمزه. البته این یکی استثناء ـه و اشکال از سیستم نیست!

راه حل عبور از این قسمت، بیشتر برمیگرده به تایپ رمز کاربری که به شکل ستاره دیده میشه!در ابتدا بهتره حتما زبان تایپ تون را چک کنین که رمز به شکل فارسی یا انگلیسی درست درج بشه.روشن وخاموش بودن کلید Num Lock،بزرگ وکوچک بودن حروف با Caps Lockیاشیفت،اتصال به دامین در شبکه های اداری و بزرگ، از دلایل این خطاست. با درست وارد کردن این تنظیمات، براحتی می تونین وارد ویندوز بشین.

در ویندوزXP،اگه صفحه ورودی کاربران،به شکل دکمهای و گرافیکی باشه می تونین با 2بار زدن کلیدهایCtrl+Alt+Delاین صفحه ورود را به شکل منویی در بیارین. بااینکار با زدن نام کاربریAdminیا Administrator(اَدمینستِریتور) اگرکاربرهنگام نصب ویندوز رمزی برای مدیردر نظر نگرفته باشه،وارد ویندوز میشین. البته بانرم افزارهای مختلفی از جملهReset Password یا Offline Password هممیتونین از سد رمزه ای ورودی ویندوز بگذرین.درلپتاپ هایی که ورود کاربر باحالتFinger Print(فینگر پرینته)، میشه بازدن دکمهSwitch Userاقدام به درج نام کاربری و رمز کرد.

16. آخرین خطایی که در هنگام شروع ویندوز ممکنه براتون پیش بیاد، اینه که ویندوز به نظر بالا اومده ولی آیکون های صفحه و نوار وظیفه ویندوز روی صفحه نیست!

این خطا در صورت غیرفعال شدن مرورگر ویندوز توسط بدافزارها رخ میده.راه حل این مشکل هم تا زمانی که بتونین این بدافزار را با یه آنتی ویروس خوب و به روز از بین ببرین، اینه که Ctrl+Alt+Delرابزنیم و Task Manager را اجرا کنیم،بعد دکمهnew Task را انتخاب کرده و کلمه explorer رو تایپ کنیم تا فعلا مرورگر ویندوز اجرا بشه.

خب با این توضیحات دیگه نباید تا زمانی که ویندوز بالا میاد، مشکل خاصی را داشته باشین.

منبع:به روز
امضای Meysam T3
خوش بــه حالت آدم...!

خودت بودی و حوایت !

کسی نبود که حوایت رو هوایی کند...!!!
۱۳-۸-۱۳۹۱ ۰۲:۰۳ عصر
مشاهده سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
 سپاس شده توسط: طنین ، eli.p ، sajjad.urom
مدیر ارشد انجمن
مدیر ارشد انجمن

مدال های من
سپاس کرده: 12763
10091 بار سپاس شده در 4307 ارسال

حالت من: @eldoa

ارسال: #2
RE: مجموعه ی خطاها و Error های سخت افزاری
خیلی توضیح خوبی بود ولی بعضی از جاهاشو تخصصی گفتین
بابا من چه گناهی کردم اومدم اینجا عضو شدم اینجا همه کامپیوتر میخونن555
امضای طنین
در ذهن الهی از دست دادن وجود ندارد
آنچه حق الهی من است محال است به دست نیاورم

۱۳-۸-۱۳۹۱ ۰۳:۳۳ عصر
 سپاس شده توسط: Meysam T3
تـَحتـــــِ تـعقیـبـــــ
معاون انجمن

مدال های من

ارسال: #3
طنین خانوم هر کجاشو ک متوجه نشدی بگو من ب زبان ساده توضیح میدمUni (286)
امضای Meysam T3
خوش بــه حالت آدم...!

خودت بودی و حوایت !

۱۴-۸-۱۳۹۱ ۱۲:۱۸ صبح
مدیر ارشد انجمن
مدیر ارشد انجمن

مدال های من

ارسال: #4
اگه مسخرم کنین دعا میکنم که کچل بشین 6
مثلا همین لغات که استفاده میکنین کجای کامپیوترن؟؟؟مثل 173
امضای طنین

۱۴-۸-۱۳۹۱ ۱۲:۲۳ صبح
تـَحتـــــِ تـعقیـبـــــ
معاون انجمن

مدال های من

ارسال: #5
پس دعا کنید 8 (شوخی کردم)8

من ک بخوام همه اینها رو توضیح بدم ک از بین میرم:uni (191):

شما ی لغت خاص بگید من توضیح میدم5

طنین خانوم ی کلاس کامپیوتر بریدUni (209)
امضای Meysam T3
خوش بــه حالت آدم...!

خودت بودی و حوایت !

۱۴-۸-۱۳۹۱ ۱۲:۲۹ صبح
مدیر ارشد انجمن
مدیر ارشد انجمن

مدال های من

ارسال: #6
دیدین مسخره کردین من این همه صداقت دارم میگم متوجه نشدم دیدین جنبه ندارین 66
برادر من شما این رشتتونه اگه بلد نباشین زشته مثلا من چه میدونم cpu چیه؟؟؟
در ضمن با شما آدرس دادین من خودم دوم دبیرستان همینطور حوصلم سر رفته بود رفتم کلاس کامپیوتر ولی اصلا این چیزا رو نگفتن
امضای طنین

۱۴-۸-۱۳۹۱ ۰۱:۰۰ صبح
ارسال پاسخ  ارسال موضوع