رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اسکی و ورزش های زمستانی
#1
پاتیناژ یا اسکیت روی یخ
محوطه ای در خیابانهای شهر پاریس که برای انجام پاتیناژ عمومی آماده شده است. پاتیناژ (patinage) به معنی سر خوردن، لغت فرانسوی اسکیت روی یخ است و مانند بسیاری از مواردی که منشاء ورودشان به ایران فرانسه بوده است، با نام "فرنگی" آن شناخته میشود.
تعریفی که در لغتنامه ها برای پاتیناژ آمده چنین است: حرکت روی یخ به وسیله اسکیت –تیغه های باریک فولادی که در انواع ابتدایی آن به کفش بسته میشد و بعدها به طور بخشی یک پارچه با کف پوتینهای مخصوص ساخته میشد. پاتیناز در ابتدا تنها برای سرگرمی بر روی رودخانه ها، حوضچه های طبیعی و دریاچه های یخ زده به انجام میشد و بعدها در میان ورزشها جای گرفت و مدتهاست که زمینهای سرپوشیده چهار فصل برای پرداختن به آن وجود دارد.
زمانهای بسیار دور و ماقبل تاریخ
زمان و روند شکل گیری دقیق پاتیناژ نامعلوم است، با این حال باستان شناسان عقیده دارند که اسکیت روی یخ گسترش جغرافیایی زیادی داشته است. شواهد باستان شناسی از اسکیتهای بدوی ساخته شده از استخوان جانوران در نقاط سردسیری چون روسیه، اسکاندیناوی، بریتانیا، هلند، آلمان و سویس نشان میدهد که انسانها در زمانهای دور نیز از این روش سریع و ساده برای عبور از مناطق بزرگ و یخ زده استفاده میکرده اند. سطح این تیغه ها با ساییدن مداوم استخوان شکار یا احشام، لغزنده شده و با تسمه به پا بسته میشد.
قدیمیترین مدارک تاریخی
اولین اشاره واقعی به پاتیناژ در کتابی نوشته راهبی اهل کانتربوری به نام ویلیام فیتز استفن (William Fitz Stephen) دیده شده است. او در کتاب خود درباره توماس بکت (Thomas Beckett 1170-1118 اسقف اعظم کانتربوری)، در شرح واقعه ای در زمستان کانتربوری، چنین نوشته است:
"... اگر زمینهای باتلاقی فینزبوری و مورفیلد یخ بزنند، کودکان اهل لندن به بازی میپردازند. بعضی از این بچه ها استخوانهایی به مچ پای خود میبندند و چوب دستیهایی ساده و کارکرده در دست میگیرند. آنها مانند پرندگان یا تیرهایی از چله کمان در رفته، بر روی یخ پرواز میکنند. ناگهان دو کودک با هم مقابله میکنند، چوب دستیهای خود را بالا گرفته و تا جایی که یکی بر زمین بیافتد به یکدیگر میتازند. سر این بچه ها معمولا ضربه میخورد یا دست و پایشان میشکند..."
چوب دستیهایی که فیتز استفن از آن صحبت کرده است برای حرکت کردن مورد استفاده قرار میگرفته است زیرا اسکیتهای یخ اولیه، لبه تیزی که در اسکیتهای امروزی موجب سر خوردن میشود را نداشتند.
اولین توصیف پاتیناژ در یک اثر هنری در قرن پانزدهم و توسط یوهانس بروگمن (Johannes Brugman) هلندی تصویر شده است. این اثر حکاکی روی چوب، لیدوینای مقدس قدیس حامی اسکیت بازان را در هنگام افتادن بر روی یخها نشان میدهد. لیدوینا دختری نوجوان بود که هنگام زمین خوردن در پاتیناژ دچار شکستگی دنده شد و هرگز درمان نشد. این اثر اولین کار هنری است که پاتیناژ به عنوان موضوع اصلی تابلو در آن حضور دارد. یک نکته مهم دیگر در این تابلو تصویر مردی در پس زمینه است که در حال اسکیت بر روی یک پا قرار گرفته که این حالت بدون داشتن اسکیت تیغه دار ممکن نیست و نشانگر این امر است که در آن زمان اسکیتهایی با لبه تیز وجود داشته اند.
محوطه ای طبیعی در استرالیا مناسب برای پاتیناژ پیشرفت اسکیتها
افزودن تیغه هایی به اسکیت از ابداعات هلندیان در قرن سیزدهم یا چهاردهم بوده است. این اسکیتها از فولاد ساخته میشده اند و برای سهولت در حرکت لبه های تیزی داشته اند. ساختار اسکیتهای امروزی تا حد زیادی به همین ترتیب باقی مانده است.
تنها تغییر بسیار مهم در طراحی اسکیت روی یخ کمی بعد به وقوع پیوست، در حدود زمانی که تیغه های فولادی برای اسکیت به وجود آمد، یک هلندی دیگر که شاگرد میزسازی بودف آزمایشهایی با نسبتهای مختلف عرض و ارتفاع تیغه فلزی انجام داد و بالاخره طرحی را ارایه داد که تا امروز تقریبا بدون تغییر باقی مانده است. با استفاده از این اسکیت دیگر به چوب دستی نیاز نبود و حرکت بسیار آزادتر و با ثبات تر انجام میگرفت.
جایگاه اجتماعی پاتیناژ
همانطور که در آثار نقاشان بزرگ هلندی مشاهده میشود، پاتیناژ در هلند مختص هیچ طبقه و سن و موقعیتی نبوده و همه میتوانستند به این تفریح بپردازند. با این حال در کشورهای دیگر، پاتیناژ تنها به طبقه ممتاز محدود میشده است. امپراتور رودولف دوم (Rudolf II) به قدری به اسکی روی یخ علاقمند بود که در سال 1610 کارناوالی از یخ در دربار خود برپا نمود تا به این ورزش عمومیت ببخشد.
جیمز دوم پادشاه انگلستان نیز، در دوران تبعید خود به هلند، به شدت به این ورزش علاقمند شد و زمانی که به انگلستان بازگشت، این ورزش و تفریح "جدید" را به طبقه ممتاز انگلستان معرفی نمود. لویی شانزدهم، امپراتور فرانسه در دوران حکومت خود پاتیناژ را به پاریس آورد.

چگونگی عملکرد تیغه
اسکیت روی یخ به این دلیل انجام پذیر است که تیغه فولادی زیر کفش میتواند با کمترین اصطکاک با سطح یخی به اطراف حرکت کند. البته اندکی خم کردن تیغه و فرو بردن آن در یخ به اسکیت باز کمک میکند تا با بالا بردن اصطکاک، حرکات خود را کنترل نماید. به علاوه او میتواند با حرکت بر روی لبه منحنی تیغه و با قرار دادن بدن خود در زاویه مناسب و خم نگهداشتن زانو، از نیروی جاذبه برای کنترل و سرعت بخشیدن به حرکات خود استفاده کند.
یک روش دیگر برای ایجاد شتاب فشردن تیغه در بخش جلویی آن روی یخ است به طوریکه یخ بریده میشود و اسکیت باز را به جلو هل میدهد. اسکیت باز ماهر میتواند با ترکیب دو تکنیک فوق که " ترسیم" یا drawing نام دارد، به حالتی برسد که ظاهرا بدون هیچ کوشش خاصی در مسیرهای منحنی زیبا میخرامد.
آزمایشهای متعدد نشان داده اند که یخ در دمای 7- درجه سانتیگراد از کمترین میزان اصطکاک جنبشی برخوردار است و بسیاری از میدانهای پاتیناژ سرپوشیده سیستم خود را بر مبنای همین درجه تنظیم میکنند. روی سطح بیرونی هر نوع پوشش یخی در دماهای بالاتر از 20- درجه سانتیگراد همواره یک غشای بسیار نازک از آب مایع وجود دارد که قطر آن از تنها چند مولکول تا چندین هزار مولکول در تغییر است.
دلیل وجود این غشا، پایان ناگهانی ساختار کریستالی یخ است. ضخامت این غشای مایع، تنها به دمای سطح یخ بستگی دارد، هرچه دما بالاتر باشد، غشا ضخیمتر خواهد بود. البته پاتیناژ بر روی سطوح سردتر از 20- درجه نیز امکان پذیر است که درآن دما به طور طبیعی غشای مایع به وجود نخواهد آمد.
نمونه کفشهای مخصوص پاتیناژ نمایشی خطرات
دو خطر عمده پاتیناژ از این قرارند: اولین خطر که در هر میدان پاتیناژی رخ میدهد، سقوط بر روی یخ است که به کیفیت سطح یخ، طراحی اسکیتف سرعت اسکیت باز و همچنین مهارت و تجربه او بستگی دارد. هرچند آسیب دیدگی جدی در این حالت بعید است اما غیرممکن نیست.

خطر دوم که بسیار جدی است و هنگام پاتیناژ در فضای باز وجود دارد، سقوط از میان یخها به داخل آب بسیار سرد زیر آن است. این اتفاق میتواند موجب آسیب شدید یا مرگ در اثر شوک، سرمازدگی یا غرق شدن شود. بیرون آمدن از آب و بازگشت به روی یخ بسیار مشکل و تقریبا غیرممکن است زیرا لبه های یخی مدام میشکنند و فرد توسط کفشهای سنگین و البسه ضخیم زمستانی که در اثر خیسی بسیار سنگین میشوند، به زیر کشیده میشود یا اینکه با گم کردن جهت حفره، در زیر یخها باقی میماند.
ورزشهای بر مبنای پاتیناژ
تعدادی از مهمترین رشته های ورزشی با مبنای پاتیناژ از این قرارند:
• پاتیناژ نمایشی یا Figure Skating ورزشی است که در آن افراد به صورت تک، دو نفره یا گروهی به انجام حرکات پرشی، سرعتی و تعادلی میپردازند و معمولا این حرکات را متناسب با یک قطعه موسیقی انجام میدهند
• هاکی روی یخ یا Ice hockey یک ورزش تیمی است که در آن اعضای هر تیم کوشش میکنند یک گوی مخصوص را به کمک چوبدستیهایی با لبه برگشته، به دروازه حریف وارد کند. چوب دستیهای این ورزش متناسب با راست دست یا چپ دست بودن بازیکن ساخته میشوند.
• پاتیناژ سرعتی یا Speed skating ورزشی است که شرکت کنندگان باید مسافت مشخصی را با سرعت بیشتر طی کنند.
• پاتیناژ نوردیک یا Tour skating ورزشی سرگرم کننده است که عامل زمان در آن مطرح نیست و شرکت کنندگان مسافتهای زیادی را بر روی یخ طبیعی پاتیناژ میکنند.
#2
چند توصیه مهم به اسکی بازان
روزهای برفی تنها چیزی كه مزه دارد، برف بازی و سرخوردن از روی تپه ها است. اسكی را هم كه دیگر نگو. واقعاً می چسبد، یك روز كامل اسكی بعدش هم یك كاسه سوپ داغ كنار شومینه...
[تصویر: nokat-eski.jpg]
روزهای برفی تنها چیزی كه مزه دارد، برف بازی و سرخوردن از روی تپه ها است. اسكی را هم كه دیگر نگو. واقعاً می چسبد، یك روز كامل اسكی بعدش هم یك كاسه سوپ داغ كنار شومینه. برخی اسكی را تنها یك ورزش مفرح می دانند و برخی یك فرصت طلایی برای خوش فرم ساختن بدنشان. از آنجا كه اغلب برای تفریح و بدون هیچ گونه زمینه قبلی شروع به اسكی می كنند، بروز حوادث در آنها بالا می رود. روبرتو مانزونی رئیس مركز فیزیوتراپی تورین می گوید: بیش از نیمی از حوادث كه در ارتفاعات اتفاق می افتد مربوط به اسكی بازان است كه آماده نبودن بدن از مهمترین دلایل بروز آن به شمار می رود. انجام ورزش هایی كه در آن پا حرف اول را می زند نظیر اسكی، بدون تمرینات قبلی باعث تجمع اسیدلاكتیك و اسپاسم عضلات ناحیه ساق پا پس از نیم ساعت می شود.
یكی از شایع ترین آسیب های وارده به اسكی بازان در ناحیه شست بوده كه اتفاقاً به شست اسكی بازان نیز معروف است. این آسیب زمانی رخ می دهد كه باتوم اسكی باز به دنبال زمین خوردن بر مفصل شست فشار آورده، سبب كشیدگی یا پارگی رباط های مفصل شست می شود. در چنین شرایطی شست متورم و دردناك شده و اسكی باز قادر به نگهداری اشیا بین دو انگشت نشانه و شست خود نخواهد بود. كه در این حالت استفاده از كمپرس یخ برای جلوگیری از تورم و درد بسیار مفید است.
مانزونی به تمامی اسكی بازان برای اینكه در طول مدت بازی از سلامت كافی برخوردار باشند و از حوادث دور بمانند، توصیه می كند حتماً ۳ روز قبل از رفتن به ارتفاعات سیگار را قطع كرده، به میزان كافی بخوابند، از غذاهای پروتئین دار استفاده كنند و حتماً شكلات گرم را با خود داشته باشند تا انرژی از دست رفته را به بدن بازگردانند. ضمن اینكه انجام ایروبیك برای تقویت عضلات ران و ساق پا بسیار موثر است. اگرچه این موارد بیشتر برای اسكی در سطح قهرمانی انجام می گیرد ولی قبل از اسكی تفریحی نیز بسیار توصیه می شود.
#3
ورزش اسکی: فواید و نکاتی قابل توجه
اسکی یکی از محبوب ترین ورزش ها در کشورهایی است
که دارای آب و هوای سـرد می بـاشنـد. در مـقایسه با دو و
شنا که جزء ورزشهای مناسب برای سیستم قلبی عروقی
بدن محسوب می شوند، شکی وجود ندارد که تعداد زیادی
از افراد ترجیح میدهند اسکی کنند تا هم تناسب اندامشان
را حفظ کنند و هم خود را گرم نگه دارند.


سه نوع ورزشی که در بالا به آنها اشاره کردیم، مـی توانند
عـملکرد بـدن را در حد مطـلوب نـگه داشتـه و کـارشـناسـان
معتقدند که تفاوت زیادی میان این ورزش و سایر ورزشـهای
هوازی (ایروبیک) وجود دارد. در هنگام انجام این ورزش افراد
نیاز به صرف انرژی زیادی داشته و می بایست اکسیژن بالایی مصرف کنند تا بتوانند به حرکت کردن ادامه دهند.


فواید اسکی کردن تفاوت چندانی با سایر ورزش ها ندارد. این ورزش را می توانید 3 مرتبه در هفته، هر بار به مدت 20 دقیقه انجام دهید تا بدنتان تناسب خود را حفظ کند.


یکی از مزایای شایان ذکر این ورزش بهبود و ارتقای سیستم قلبی-عروقی بدن است. همچنین انجام این ورزش میزان هشیاری فرد را نیز افزایش می بخشد و ورزشکار قادر می شود تا عکس العمل سریعی را نسبت به هر محرک خارجی از خود نشان دهد. از این گذشته فرد قادر می شود تا به راحتی و بدون احساس هیچگونه استرسی به فعالیت های روزانه خود بپردازد.


ورزش های هوازی نظیر اسکی، گردش خون را تنظیم کرده و سبب می شود که کلیه ی بافت های بدن در بهترین حالت خود قرار بگیرند. این امر سبب می شود که فرد به ندرت دچار بیماری هایی نظیر فشار خون و یا سکته ی قلبی شود.


یکی دیگر از فواید اسکی افزایش hdl و یا همان کلسترول خوب خون است. این امر به بدن کمک می کند تا کلسترول بد و یا ldl را حذف کند، چرا که فردی که اسکی میکند چربی بسیار زیادی را سوزانده و وزنش کاهش پیدا می کند.


شاید تعرق در آب و هوای سرد قدری عجیب به نظر برسد، اما کسی که اسکی میکند، به شدت عرق می کند. این امر با مشاهده ی معروف ترین اسکی بازهای دنیا کاملاً قابل درک است.


افرادی که بدن آنها از سلامتی بالایی برخوردار باشد، قادرند تا علائم کهولت سن نظیر: کم شدن قدرت جسمانی، کاهش توده ی ماهیچه ای، انعطاف پذیری، و متابولیسم کند را به تعویق بیندازد.


در آخر می توان به این نکته اشاره کرد که فواید اسکی به قدری بالاهستند که به راحتی می توانند اعتماد به نفس و قدرت رادر فرد افزایش دهند. این افراد به راحتی می توانند با دیگران ارتباط برقرار کرده و قاطعانه با چالش های زندگی برخورد کنند.


البته به این نکته نیز باید توجه داشت که شاید این ورزش برای همه ی افراد مناسب نباشد. تحقیقات نشان می دهند که از هر 4 نفر 1 نفر دچار اضافه وزن است بنابراین پیش از شروع به این ورزش می بایست وزن خود را کاهش دهید؛ اما کسانی که احساس می کنند از نظر فیزیکی توانایی انجام این ورزش را دارند، می توانند در کلاس ثبت نام کرده و آموزش های عملی را به طور فیزیکی آموزش ببینند.


برخی تصور می کنند تنها کاری که یک اسکی باز انجام دهد پایین آمدن از کوهها است؛ اما هر پایین آمدنی بالارفتنی را نیز در بر دارد و زمانی که از کوه بالا می روید، ضربان قلب افزایش یافته، و این امر باعث ارتقای سلامت فرد می شود.


8 نکته قابل توجه در مورد اسکی کردن


1- تناسب اندام


انجمن ملی اسکی جهان به افراد پیشنهاد می کند که: پیش از رفتن به اسکی در کلاس های یوگا نام نویسی کنید. یوگا بر روی تمام نقاط بدن کار می کند، عضلات را تقویت می کند، و رعایت تعادل را در شما افزایش می دهد. شما که دلتان نمی خواهد پس از اولین روزی که اسکی کردید، تمام بدنتان سفت شود و نتوانید آنرا تکان دهید.


2- اتومبیل


مطمئن شوید که وسیله نقلیه ی مورد نظر به لاستیک های مخصوص حرکت در برف مجهز باشد. به هیچ وجه از زنجیر چرخ استفاده نکنید، هیچ چیز وحشتناک تری از زنجیر چرخ وجود ندارد.


3- عادت کردن به آب و هوا


روز اول بیش از اندازه اسکی نکنید. بدن شما خشک است و احتمال بروز جراحت در شما افزایش پیدا خواهد کرد. به جای آن می توانید قدم بزنید و یا قدری بدوید. این کار به شما کمک می کند تا خودتان را با شرایط جوی و آب و هوای سرد وفق دهید.


4- انتخاب چوب اسکی


به یکی از مغازه های ورزشی نزدیک پیست اسکی مراجعه کنید و برای خود وسایل مورد نیازتان را رزور کنید. آنها اغلب بهترین وسایل را در اختیار شما قرار می دهند و هزینه ی بالایی نیز از شما دریافت نخواهند کرد.


5- جوراب


جوراب های اسکی خیلی بهتر از جوراب های نخی معمولی هستند. آنها اجازه میدهند تا خون راحت تر در پا جریان پیدا کند. این نوع جوراب ها گرم تر هستند و فضای زیادی را نیز اشغال نمی کنند. پیش از اینکه آنها را بپوشید پای خود را به اسپری ضد تعرق آغشته کنید. این کار پای شما را خشک تر و گرم تر نگه خواهد داشت.


6- کلاه محافظ


برای کسانی که اسکی آلپاین انجام می دهند، استفاده از این نوع کلاه ها کاملا ضروری است و کمتر اتفاق می افتد که کسی را ببینید که از چنین کلاهی استفاده نمی کند.


7- پیست اسکی را بررسی کنید


برخی از پیست های اسکی در ابتدای روز توری برگزار می کنند و کل منظقه را به ورزشکاران نشان می دهند. می توانید با یکی از تورها به مشاهده ی فضای اطراف بپردازید. این کار به شما اجازه می دهد مناطقی را انتخاب کنید که از آن بیشترین لذت را ببرید. همچنین در این تورها می توانید با افراد زیادی نیز آشنا شوید.


8- رعایت مسائل ایمنی


تا آخرین زمان در پیست باقی نمانید. شرایط با گذشت زمان تغییر پیدا می کنند. بعد از ظهر هوا به تدریج تاریک می شود، درجه حرارات پایین می آید، و همه افراد خسته میشوند. آمار و ارقام حاکی از این مطلب هستند که درصد عظیمی از حوادث غیر مترقبه در یک چنین زمان هایی به وقوع پیوسته اند.
#4
اسکی روی برف
اسکی روی برف:
به دوصورت انجام میشود:
آلپاین» پای ورزشکار، کاملا از جلو و عقب به چوب اسکی ثابت شده است. شامل مارپیچ بزرگ، مارپیچ کوچک، اسکی سرعت، سوپرجی، سوپر ترکیبی

شمالی» پاشنه پای اسکی باز آزاد است و پا فقط از جلو به چوپ اسکی وصل است . انواع این نوع اسکی: پرش از تخته، اسکی صحرا نوردی، اسکی تلمارک
#5
نکات قابل توجه در مورد اسکی کردن
فواید اسکی کردن تفاوت چندانی با سایر ورزش ها ندارد. این ورزش را می توانید ۳ مرتبه در هفته، هر بار به مدت ۲۰ دقیقه انجام دهید تا بدنتان تناسب خود را حفظ کند.
یکی از مزایای شایان ذکر این ورزش بهبود و ارتقای سیستم قلبی-عروقی بدن است. همچنین انجام این ورزش میزان هشیاری فرد را نیز افزایش می بخشد و ورزشکار قادر می شود تا عکس العمل سریعی را نسبت به هر محرک خارجی از خود نشان دهد. از این گذشته فرد قادر می شود تا به راحتی و بدون احساس هیچگونه استرسی به فعالیت های روزانه خود بپردازد.
ورزش های هوازی نظیر اسکی، گردش خون را تنظیم کرده و سبب می شود که کلیه ی بافت های بدن در بهترین حالت خود قرار بگیرند. این امر سبب می شود که فرد به ندرت دچار بیماری هایی نظیر فشار خون و یا سکته ی قلبی شود.
یکی دیگر از فواید اسکی افزایش hdl و یا همان کلسترول خوب خون است. این امر به بدن کمک می کند تا کلسترول بد و یا ldl را حذف کند، چرا که فردی که اسکی میکند چربی بسیار زیادی را سوزانده و وزنش کاهش پیدا می کند.
شاید تعرق در آب و هوای سرد قدری عجیب به نظر برسد، اما کسی که اسکی میکند، به شدت عرق می کند. این امر با مشاهده ی معروف ترین اسکی بازهای دنیا کاملاً قابل درک است. افرادی که بدن آنها از سلامتی بالایی برخوردار باشد، قادرند تا علائم کهولت سن نظیر: کم شدن قدرت جسمانی، کاهش توده ی ماهیچه ای، انعطاف پذیری، و متابولیسم کند را به تعویق بیندازد.
در آخر می توان به این نکته اشاره کرد که فواید اسکی به قدری بالاهستند که به راحتی می توانند اعتماد به نفس و قدرت رادر فرد افزایش دهند. این افراد به راحتی می توانند با دیگران ارتباط برقرار کرده و قاطعانه با چالش های زندگی برخورد کنند.
البته به این نکته نیز باید توجه داشت که شاید این ورزش برای همه ی افراد مناسب نباشد. تحقیقات نشان می دهند که از هر ۴ نفر ۱ نفر دچار اضافه وزن است بنابراین پیش از شروع به این ورزش می بایست وزن خود را کاهش دهید؛ اما کسانی که احساس می کنند از نظر فیزیکی توانایی انجام این ورزش را دارند، می توانند در کلاس ثبت نام کرده و آموزش های عملی را به طور فیزیکی آموزش ببینند.
برخی تصور می کنند تنها کاری که یک اسکی باز انجام دهد پایین آمدن از کوهها است؛ اما هر پایین آمدنی بالارفتنی را نیز در بر دارد و زمانی که از کوه بالا می روید، ضربان قلب افزایش یافته، و این امر باعث ارتقای سلامت فرد می شود.
● ۸ نکته قابل توجه در مورد اسکی کردن ۱) تناسب اندام
انجمن ملی اسکی جهان به افراد پیشنهاد می کند که: پیش از رفتن به اسکی در کلاس های یوگا نام نویسی کنید. یوگا بر روی تمام نقاط بدن کار می کند، عضلات را تقویت می کند، و رعایت تعادل را در شما افزایش می دهد. شما که دلتان نمی خواهد پس از اولین روزی که اسکی کردید، تمام بدنتان سفت شود و نتوانید آنرا تکان دهید.
۲) اتومبیل
مطمئن شوید که وسیله نقلیه ی مورد نظر به لاستیک های مخصوص حرکت در برف مجهز باشد. به هیچ وجه از زنجیر چرخ استفاده نکنید، هیچ چیز وحشتناک تری از زنجیر چرخ وجود ندارد.
۳) عادت کردن به آب و هوا
روز اول بیش از اندازه اسکی نکنید. بدن شما خشک است و احتمال بروز جراحت در شما افزایش پیدا خواهد کرد. به جای آن می توانید قدم بزنید و یا قدری بدوید. این کار به شما کمک می کند تا خودتان را با شرایط جوی و آب و هوای سرد وفق دهید.
۴) انتخاب چوب اسکی
به یکی از مغازه های ورزشی نزدیک پیست اسکی مراجعه کنید و برای خود وسایل مورد نیازتان را رزور کنید. آنها اغلب بهترین وسایل را در اختیار شما قرار می دهند و هزینه ی بالایی نیز از شما دریافت نخواهند کرد.
۵) جوراب
جوراب های اسکی خیلی بهتر از جوراب های نخی معمولی هستند. آنها اجازه میدهند تا خون راحت تر در پا جریان پیدا کند. این نوع جوراب ها گرم تر هستند و فضای زیادی را نیز اشغال نمی کنند. پیش از اینکه آنها را بپوشید پای خود را به اسپری ضد تعرق آغشته کنید. این کار پای شما را خشک تر و گرم تر نگه خواهد داشت.
۶) کلاه محافظ
برای کسانی که اسکی آلپاین انجام می دهند، استفاده از این نوع کلاه ها کاملا ضروری است و کمتر اتفاق می افتد که کسی را ببینید که از چنین کلاهی استفاده نمی کند.
۷) پیست اسکی را بررسی کنید
برخی از پیست های اسکی در ابتدای روز توری برگزار می کنند و کل منظقه را به ورزشکاران نشان می دهند. می توانید با یکی از تورها به مشاهده ی فضای اطراف بپردازید. این کار به شما اجازه می دهد مناطقی را انتخاب کنید که از آن بیشترین لذت را ببرید. همچنین در این تورها می توانید با افراد زیادی نیز آشنا شوید.
۸) رعایت مسائل ایمنی
تا آخرین زمان در پیست باقی نمانید. شرایط با گذشت زمان تغییر پیدا می کنند. بعد از ظهر هوا به تدریج تاریک می شود، درجه حرارات پایین می آید، و همه افراد خسته میشوند. آمار و ارقام حاکی از این مطلب هستند که درصد عظیمی از حوادث غیر مترقبه در یک چنین زمان هایی به وقوع پیوسته اند
#6
7قانون طلایی برای اسکی بازها
با فرا رسیدن زمستان و بارش برف خیلی ها به سراغ ورزش اسکی می روند. با وجود آمار بالای حوادث در اسکی، طرفداران آن کم نیست. کمتر ورزشی همچون اسکی پیدا می شود که ماهیچه ها، مفاصل و دستگاه قلبی تنفسی را به کار انداخته و تقویت کند. برای پیشگیری از حوادث یا به حداقل رساندن آنها بهتر است این قوانین را رعایت کنید...
● ۷ قانون طلایی خود را از نظر فیزیکی آماده کنید
یک ماه پیش از عزیمت با انجام حرکات ورزشی عضلات پا هایتان را تقویت کنید. هر روز حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید یا دو تا سه بار در هفته به مدت ۳۰ دقیقه بدوید، دوچرخه سواری کنید یا سه بار در هفته به مدت یک ساعت شنا کنید.
اسکی پیش از اینکه سرگرمی باشد، ورزش است و نیاز به گرم کردن بدنی دارد. پیش از آغاز اسکی حداقل با حرکات ورزشی پنج دقیقه خود را گرم کنید و در پایان نیز با انجام حرکات کششی، خود را از شر کوفتگی بعد از ورزش برهانید.
● برای بستن کفش ها نزد یک کارشناس بروید! هر ساله نزدیک به ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر در اروپا دچار صدمات شدیدی در ناحیه زانو می شوند. از هر سه شکستگی زانو، دلیل دو مورد بد بستن کفش است. ثابت کردن کفش به مواردی نظیر جنسیت فرد، بلندی قد و اندازه کفش بستگی دارد و تنها باید زیر نظر کارشناس انجام شود.
● مراقب چشم هایتان باشید گرچه هوا ابری و برفی است اما فراموش نکنید که شما باید عینک آفتابی بزنید. در واقع سفیدی برف سبب بازتاب نور آفتاب می شود و تقریبا ۸۵ درصد پرتو های فرا بنفش را به چشم شما می رساند. با هر هزار متر افزایش ارتفاع، میزان بازتاب این پرتوها ۱۰ درصد بیشتر می شود .
● مراقب پوست تان باشید سرما، باد، برف و آفتاب به پوست صورت تان آسیب می رساند. حتما برای مقابله با اشعه های مضر آفتاب، از کرم های ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید. در ضمن فراموش نکنید که حتما باید روی گردن، گوش ها و لب ها هم کرم بمالید.
● چند توصیه تغذیه ای سرما، باد، خورشید و هوای خشک کوهستان، شرایطی را ایجاد می کند که ما اغلب به آن عادت نداریم. توصیه می شود خوردن میوه وسبزی های تازه را افزایش دهید چون این نوع مواد سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند. در ضمن، خوردن مواد غذایی دارای قندسبک نیز مفید است چون سبب می شود انرژی به تدریج در بدن شما آزاد شود.
● خوب لباس بپوشید! خوب پوشیدن به معنی زیاد پوشیدن نیست بلکه باید به شکل مناسب برای آب و هوای کوهستان لباس بپوشید. کلاه، دستکش و عینک را هرگز فراموش نکنید. سقوط و ضربه سر در ورزش اسکی، به ویژه برای کودکان بسیار متداول است. برای جلوگیری از پیش آمدن هرگونه مشکل و خطری در این زمینه از کلاه ایمنی استفاده کنید.
● به احساس خستگی احترام بگذارید! تا ارتفاع ۱۰۰۰ یا ۱۵۰۰ متری اغلب مشکلی پیش نمی آید ولی از آن به بعد افرادی که دچار ناراحتی های تنفسی یا قلبی اند یا کسانی که فعالیت های شدید برای آنها ممنوع است، دچار مشکل می شوند. وقتی احساس خستگی کردید، دیگر بالاتر نروید و حتما با یک پزشک مشورت کنید.
● پیش از زمستان بعد از زمستان ▪ در صورتی که شما تمام سال منتظر می مانید تا زمستان شود، برف بیاید و شما برای اسکی به کوه بروید پیشنهاد می کنیم سر تا سر سال در کلاس های ژیمناستیک و بدن سازی شرکت کنید تا بدنتان آماده باشد.
▪ پیش از فرا رسیدن زمستان، تجهیزات اسکی خود را بررسی کنید و در صورت لزوم به یک کارشناس مراجعه کنید تا آنها را بررسی کنید. کفش، لباس، عینک و.... همه لباس هایتان را آماده و مرتب کنید. برای فرزندانتان نیز وسایلی مناسب سن شان تهیه کنید.
▪ پس از اتمام فصل بارش، چوب های اسکی را تمیز کرده و کفش و لباس هایتان را درون ساکی بگذارید تا گرد و غبار روی آنها ننشیند. بعد ساکتان را در جای خنک و خشکی قرار دهید.
● برخی قوانین فدراسیون بین المللی اسکی ـ حرکتی انجام ندهید که دیگران در معرض خطر قرار بگیرند.
ـ حالت و سرعت خود را با قدرت بدنی و شرایط محیطی سازگار کنید.
ـ فاصله خود را با دیگران حفظ کنید.
ـ فقط از کناره های پیست بالا و پایین بیایید.
ـ به علایم و نشانه های نصب شده در پیست احترام بگذارید.
ـ در صورتی که کسی نیاز به کمک داشت، امداد را خبر کنید.منبع: سلامت ایران
#7
لمپیک زمستانی
بازی‌های المپیک زمستانی در اصل بازی‌های ورزشی روی یخ و برف است که هر چهار سال یکبار در فصل زمستان برگزار می‌شود.
این المپیک ورزشی بمانند بازی‌های المپیک تابستانی تحت نظارت کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) اجرا می‌شود.
تاریخچه
زمانی که کمیته بین‌المللی المپیک در سال ۱۸۹۴ تاسیس شد، یکی از ورزشهای پیشنهادی به آن، ورزش اسکیت روی یخ بود. ورزش اسکیت روی یخ تا المپیک ۱۹۰۸ در بازیهای تابستانی شهر لندن جایی نداشت. این ورزش برای اولین بار در المپیک ۱۹۰۸ لندن رسما به بازیهای المپیک تابستانی پیوست.
در این بازیها رشته پاتیناژ نمایشی، اولریش سالشو سوئدی و مادگه سیرز از انگلستان موفق به کسب عنوان قهرمانی در بخش انفرادی شدند.
سه سال بعد شاهزاده ایتالیایی، اوجنیو برونتا دوسیو به کمیته المپیک پیشنهاد کرد تا یک هفته از زمان المپیک تابستانی ۱۹۱۲ که در استکهلم برگزار می‌شد را به انجام بازیهای زمستانی اختصاص دهد. اما مسئولان برگزاری این بازی‌ها با چنین ایده‌ای مخالفت کردند.
این ایده چهار سال بعد برای المپیک ۱۹۱۶ که در برلین برگزار می‌شد نیز مجددا پیشنهاد گردید، اما اینبار با مخالفت کمی روبرو شد و مسوولین درنظر گرفتند تا یک هفته زمستانی را به بازیهای تابستانی ۱۹۱۶ اختصاص دهند.
ورزشهایی که در این هفته برگزار می‌شدند بازیهای: اسکی سرعت، اسکیت نمایشی (پاتیناژ)، هاکی روی یخ و پرش با اسکی می‌شدند. اولین المپیکی که بعد از جنگ جهانی برگزار شد، المپیک ۱۹۲۰ آنتورپ (بلژیک) بود. این المپیک دارای هفته زمستانی نبود، اما بجز اسکیت روی یخ، بازی هاکی روی یخ نیز در آن انجام می‌شد.
سال بعد از ۱۹۲۰، در کنگره سالانه آی‌اُسی مسؤولان این کمیته تصمیم براین گرفتند که بازی‌های المیپیک ۱۹۲۴ که در شهر شامونی فرانسه برگزار می‌شد، دارای هفته بین‌المللی بازیهای زمستانی باشد. هفته ورزشهای زمستانی در بازیهای ۱۹۲۴ برگزار شد که اتفاقا از استقبال خوبی هم برخوردار بود.
در کنگره سال ۱۹۲۵، کمیته بین‌المللی المپیک به این نتیجه رسید که بازیهای زمستانی را بطور جداگانه و تحت المپیکی مجزا و با نام بازی‌های المپیک زمستانی هر چهار سال یکبار برگزار کند. این کمیته اولین المپیک زمستانی را همان المپیک ۱۹۲۴ شامونی به رسما ثبت کرد.
[تصویر: cf3f4921-f84f-44a8-96fe-36eda88986ec.jpg]
ورزشها اسکی روی برف
هاکی روی یخ
لژسواری
اسکیت روی یخ
تبرندازی با اسکی
بیاتلون
پاتیناژ
کرلینگ
کشورهایی که المپیک‌های زمستانی را میزبانی کرده‌اند و یا برای میزبانی آن انتخاب شده‌اند:
ایالات متحده(۴)، فرانسه(۳)، کانادا(۲)، ایتالیا(۲)، ژاپن(۲)، سوییس(۲)، اتریش(۲)، نروژ(۲)، آلمان(۱)، یوگوسلاوی(۱)
#8
تاریخچه اسکی برف در ایران
[تصویر: f7a56a5b-8886-407e-aa25-7004e292267d.jpg]
در بسیاری از مناطق پر برف جهان مردم برای رفت و آمد بر روی برف به ویژه برای شكار حیوانات در زمستان مجبور بودند وسیله ای اختراع كنند تا بتوانند بدون فرو رفتن در برف حركت نمایند.
در ایران نیز نمونه هایی از این اختراعات دیده شده است . گزنفون مورخ معروف به تخته هایی اشاره می كنند كه كف آنها را از روكشی از پوست حیوانات كشیده بودند و ساكنان قفقاز در2000 سال پیش از مسیح برای عبور از روی برف به پای خود می بستند . زبانشناسان اصل كلمه اسكی را مربوط به زبان آریایی می دانند و همانطور كه پیش از این هم اشاره كردیم بسیاری از مورخان نیز معتقدند كه اسكی از شرق به غرب و به ممالك اسكاندیناوی رفته است .
[تصویر: 2784bf7b-f90e-4154-975a-a1151865c123.jpg]
مصطفی اعلم مترجم كتاب راهنمایی نوین اسكی متذكر می شود كه در برخی از دهات كه دستان اهالی از مدت 4 پیش در فصل زمستان برای شكار و رفتن از دهی به ده دیگر از تخته های باریك و درازی استفاده می كردند كه هنوز هم در بین ساكنان این نواحی رواج دارد . سرهنگ یحیایی رئیس اسبق فدراسیون اسكی و كوهنوردی ایران هم به خاطر می آورد كه در سفر تجسسی خود در كوههای پر برف لرستان راهنمایی داشته اند كه دارای نوعی راكت برفی بوده و بر زبان محلی به آن ((درگ )) می گفته اند و شكارچیان بومی آن مناطق آن را از شاخ گاو و یا شاخ شكار می ساختند .
((درگ )) یا راكت برفی كه كوه نشینان بختیاری به ابتكار خود از شاخ گاو می ساختند از سوراخ هایی كه روی پل های افقی دیده می شود در سیمان یا چرم رد می كنند و كفش خود را به آن محكم می كنند . در روایت تاریخی ایران نیز از نوعی اسكی سخن به میان آمده .
تمرین اسکی در آبعلی
هنگامی كه من او را دیدم كفش های بزرگ خود ر ابه دست گرفته بود آن كفش ها دو تخته مسطح به شمار می آمد و آن مرد تخته ها را به پای می بست تا این كه در برف فرو نرود .
اولین بالابر اسکی در ایران
در بعضی نقاط روی برف می لغزید و من تا آن موقع آن گونه كفش ندیده بودم ولی تا اموال كلزدی پادشان غور گفت كه سكنه كوه نشنین غور در فصل زمستان كه برف راهپیمایی را مشكل می كند . با آن كفش از برف می گذرند . لیكن علی رغم این نمونه های تاریخی اسكی سبك ورزش در اواسط دهه 1380 شمسی یعنی تقریباً 80 تا 85 سال پیش از برگزاری نخستین مسابقه اسكی در جهان از اروپا وارد ایران شدند.
وسایل اسكی
علاوه بر نجاری صدری یك نجار ارمنی هم به نام واراز در خیابان لاله زار سفارش ساخت اسكی را می گرفت اما اولین كارگاهی كه به تولید انبوه اسكی پرداخت واقع در خیابان شمالی كاخ دادگستری بود . این كارگاه اسكی هایی به نام اتحاد از سال 1320 به بعد تولید كرد و كیفیت اسكیهایش نیز نسبتاً خوب بود ولی چون نتوانست به تكنولوژی ساخت وسایل اسكی های اروپایی برسد پس از 20 سال سرتسلیم فرود آورد و تولید را متوقف ساخت در سال 1328 یك كارخانه كوچك ارتشی برای ساخت چوب اسكی به همت سرگرد یحیایی در لشكرك دایر شد . ولی چون چوبهای ساخته شده در سطح استاندارد های بین المللی نبود سرگرد یحیایی چند نفر را مامور نمونه برداری از انواع چوبهای جنگلی كرد .
پس از آزمایش چوبها متوجه شدند كه چوب شمشاد دارای مقاومت فوق العاده خوبی است و احتمالاً اگر با تركیب این چوب و چوب آزاد و چوب بلوط اسكی بسازند رضایت بخش خواهد بود. وی به ارتش پیشنهاد كرد كه یك متخصص چوب شناس و فرم بندی اسكی از سوییس و یا فرانسه به طور موقت استخدام كنند تا اسكیهای قابل رقابت با اسكیهای خارجی تهیه كند و حتی بخشی از تولید هم به خارج صادر شود . این پیشنهاد معقول بود زیرا در آن زمان وسایل اسكی از نظر تكنولوژی ساخت و مواد ، هنوز در مراحل ابتدای خود بود و ساخت آن مستلزم سرمایه گذاری سنگین و برخورداری از دانش فنی خاص و بازار وسیع بود.
متاسفانه این پیشنهاد مورد قبول قرار نگرفت و اسكیهای ارتشی همان خاصیت یكبار مصرف خود را حفظ كرد و سرانجام بعد از مدتی تولیدش متوقف شد . علاوه بر این تولید كنندگان كارگاهی عده كثیری تولید كننده انفرادی نیز در آن زمان بدون وقفه و با پشتكار عجیبی مشغول ساخت و تعمیر اسكی بودند.
اینان خردسالان تلو و آبعلی و شمشك بودند كه هر یك به تدبیری اسكی می ساختند و چون اسكیها زیر پایشان دوامی نمی آورد در واقع همیشه در حال ساخت یك اسكی جدید یا تعمیر اسكیهای قبلی بودند .
به جرات میتوان گفت كه بزرگترین معضل اسكی بازان آن دوران كیفیت نازل وسایل بود. حتی برای بهترین اسكی بازان هم این مشكل وجود داشت . محمود بگلو قهرمان سابق تیم ملی می گوید : مهمترین مسئله ما اسكی بازان مسابقه رو چوب و وسایل جانبی آن بود . هر وقت یكی از ما می توانست یك جفت چوب اسكی خوب اروپایی برای شركت در مسابقه از كسی قرض بگیرد به راحتی می توانست 10 ثانیه از دیگران پیشی گیرد . به همین خاطر همگی ما می دانستیم كه اسكیهای خوب كه تعدادشان از انگشتان دست تجاو ز نمی كر صاحبانشان چه كسانی هستند و هرگاه مسابقه مهمی در پیش بود سعی میكردیم یكی از این اسكیها را به نحوی قرض بگیریم
چنین بود یكی از مشكلاتی كه اسكی بازان آن زمان با آن مواجه بودند ولی از اواسط دهه 1330 مشكل وسایل با ورود اسكیهای خارجی حداقل برای كسانی كه قدرت خرید آن را داشتند تا اندازه ای برطرف شد با وجود آنكه اسكی به ورزش اشرافی معروف شده بود قیمت وسایل در مقایسه با قیمتهای كنونی با در نظر گرفت قدرت خرید مردم ارزان بود و با 500 تومان می شد تمامی وسایل اسكی را تهیه كرد .
#9
تاریخچه ی اسکی روی آب
واتر اسکی - اسکی روی آب
ورزش آبی اسکی روی آب (Water Ski) در سال 1922 در Lake City, Minnesota ایالات متحده آمریکا توسط رالف ساموالسون (Ralph Samuelson) که در آن زمان 19 سال داشت، اختراع شد. رالف ساموالسون اولینبار این ورزش را در منطقه Lake Pepin رودخانه میسییپی (Mississippi) امتحان کرد. ایده اولیه این ورزش از همان اسکی معمولی (روی برف) گرفته شده بود. ساموالسون معتقد بود که اگر می شود روی برف اسکی کرد، پس میشود برروی آب هم همینکار را انجام داد! چوبی هم که اولینبار برای انجام این ورزش استفاده شد، همان چوب اسکی معمولی بود. البته نوع اولیه چوب اسکیی که برای روی آب ساخته شد از چوب بود اما امروزه جنسی که برای این نوع چوبها استفاده می شود، از مواد فایبرگلاس هستند. چوبهای اسکی روی آب معمولا" پهنتر از چوبهای اسکی روی برف هستند و دارای بست وگیره کوچکتر برای پا نسبت به چوب نوع برفی می باشند. کسی که اسکی میکند خود را با دسته ای که توسط یک طناب به قایق وصل است، هدایت می کند. معمولا" کتی (جلغه ای) نیز وجود دارد جلقه نجات است و به این طناب بسته شده تا از غرق شدن اسکی سوار جلوگیری کند. اشخاص حرفه ای معمولا" از این کت استفاده نمی کنند. اما اسکی سواران آماتور می بایست این کت را بپوشند. برخی از اشخاص اسکی سوار نیز بدون چوب اسکی، این ورزش را انجام می دهند. در واقع با پاهای برهنه که به این نوع اسکی، البته اسکی با پای برهنه (Barefoot Skiing) گفته می شود. رقابتهای اسکی روی آب این ورزش جذاب در انواع رقابتهای مختلف پیگیری می شود. یکی از انواع این رقابتها، رقابت تک نفره است. در این شکل هر شخص به صورت فردی در مسابقه شرکت می کند. نوع گروهی این ورزش نیز وجود دارد. در این نوع چند نفر به یک قایق متصل می شوند و در شکل یک تیم این ورزش را انجام می دهند. معمولا" در رقابت اسکی روی آب مسیری با مسافتی مشخص تعیین میگردد. در این مسیر موانع، و پیچ راه هایی گذاشته می شود که اسکی باز می بایست با مهارتهای خود و استفاده از حداقل زمان این مسیر را طی کند. همچنین حرکات آکروباتیک و نمایشی نیز در این رقابتها از امتیاز برخوردار است. موانعی نظیر تخته پرش این امکان را به اسکی باز میدهد تا با پرش و چرخش در هوا حرکات آکروباتیک و مهارتی خود را به نمایش بگذارد. سرعت نیز در این رقابتها مهم است، هر چه قایق سریعتر حرکت کند و اسکی سوار خود را خوب کنترل کند، امتیاز بالا می رود. سریعترین اسکی بازی که تا به حال توانسته حرکت کند، دارای سرعتی معادل 160 کیلوتر در ساعت بوده، اما در رقابتها اسکی بازان حق نداردند تا بیش از 58 کیلومتر در ساعت (برای مردان) / 52 کیلومتر (برای زنان) و کمتر از 42 کیلومتر حرکت کنند. امروزه این ورزش به عنوان یکی از ورزشهای تفریحی پر طرفدار در سراسر جهان بشمار می رود. در ایران اسکی روی آب در شمال کشور و همچنین جنوب آن انجام پذیر است. در سد کرج نیزاین ورزش به علاقمندان آن ارایه می شود.
#10
تاريخچه اسكي آلپاين
[تصویر: mftico.gif]
پيش ازآنكه اسكي براي تفريح وسرگرمي استفاده شود ،براي كار حمل ونقل از آن استفاده مي‌شد.قديمي ترين نوع شناخته شده آن پهن است .اسكي كوتاه درسوئد پيداشد كه نشان مي داد بيشتر از 4500 سال سن دارد ونقاشيهاي روي غار وصخره ها مشخص مي‌كرد كه اسكي قبل ازاين نيز مورد مصرف بوده ، اولين اسكيها ممكن است بوسيله يك شكارچي يا يك مسافر استفاده مي‌شده ،بطوريكه آنها بطور عادي درطول زمستان درشمال روسيه وكشورهاي اسكانديناوي استفاده شده بودند .اسكيهاي نخستين براي سرعت ساخته نشده بودند اما بصورتي طراحي شده كه افراد را روي برف درحاليكه براي كارشان بروند نگه دارد. مردم ناحيه تله مارك نروژ دراوايل سالهاي 1700 به گسترش اسكي بعنوان ورزش معتقد بودند ، آنها روشهاي تله مارك و كريستيانا ( كريستي حالا ) و همچنين روش نمايشي هنري راخلق كردند .آنها غالباً شيفته پرش بودند .بدين گونه كه هردو اسكي آلپاين ونورديك اين حالت رادارا بودند. تفاوتي كه حالا ما بين روشهاي مختلف اسكي قائل مي شويم قرنهاي قبل نبود .همه اسكيهاي اوليه يك پوتين داشتند كه فقط درقسمت پنجه پا روي اسكي نصب شده بود باپاشنه پاي آزاد كه به بالا وپائين حركت مي كرد كه حالا آن را اسكي نورديك مي ناميم . اولين رويداد سازمان يافته دراسكي ،پرش ومسابقه كراس كانتري بودكه دراوايل سال 1800 شروع شد وهردودر‌رشته‌نورديك‌بودند.درآن‌سالها‌اسكي‌نورديك‌تغييرات‌زيادي‌داشت.كه باوجود تفاوتهاي كنوني ‌اين‌ دو روش هنوز با‌همان ‌اوضاعي ‌كه‌ بيش از 150 سال‌ قبل‌داشتند،وجود دارند . دراوايل سالهاي 1900 محبوبيت اسكي رشد زيادي داشت ،چنانچه اروپائيها همه تفريحاتي كه همسايه نروژي آنها داشتند ياد گرفتند .واسكي نورديك هنوز تا اين زمان درآنجا بكاربرده مي‌شود. اين اتفاق با جرياناتي شامل اولين بازيهاي المپيك زمستاني مصادف شد .افتتاحيه بازيهاي 1924 در چمونيكس / فرانسه ، پنج رشته ورزشي داشت واسكي نورديك دو نوع بود : اسكي پرش و نورديك مختلط .

اين جريان ادامه داشت تا زمانيكه براي اولين بار اسكي كراس كانتري درطول بازيهاي زمستاني 1932 در درياچه پلاسيد جايگاه خودرا پيداكرد .همچنانكه اسكي به اوج خود رسيده بود ، تكنيك وتجهيزات نيز متناسب با مسابقات بهبود پيدا كرد . رشته تله مارك براي جاهاي هموار وچرخشهاي نمايشي نروژي مناسب بود اما فاقد كنترل لازم براي سطوح شيب دار آلپ وكوههاي ديگر اروپا واين منجربه تولد اسكي آلپاين شد .
يكي ازتجهيزات مورد استفاده اسكي آلپاين پوئين بودكه پنجه پا وپاشنه پا بطور كامل بروي اسكي وصل شده بود واسكي باز كنترل بيشتري داشت .وبه شخص اجازه مي‌داد مسير سرازيري رابا سرعت بيشتري طي كند. اسكي آلپاين با تجهيزات جديد به دو نوع داون هيل واسلا لوم تقسيم شدو براي اولين بار دربازيهاي زمستاني 1936 اينزبراك اتريش اسكي آلپاين معرفي شد. درطول سالهاي 1930 كه اسكي آلپاين بعنوان يك ورزش اروپائي مشهور شد ،بالابر اسكي نيز اختراع شد.كه فشارو سختي و بالا رفتن ازكوه را قبل يك سر خوردن لذت بخش ازبين مي ‌برد .توسعه صنعت اسكي بعداز جنگ جهاني دوم شروع شد وقتيكه براي اولين بار اتريش وسوئيس انواع اسكي آلپاين را توليد كردند.درطي 60 سال گذشته مدارس مختلفي جهت رشد اسكي با تحقيق بروي تكنيكهاي مختلف وانواع حالات براي شناسايي بهترين فرم اسكي تشكيل شده . جينت اسلالوم تلفيقي از هردو حالت قبلي بود ، و اولين بار طي بازيهاي المپيك زمستاني 1952 اسلو اجرا شد . سوپر
G
، تلفيقي از جينت اسلالوم وداون هيل بودكه به رشته هاي اسكي آلپاين اضافه شد ، وهمان زمان مسابقات آن‌در كاپ جهاني سال 1983 والمپيك‌سال 1988 نيزاجرا شد. در طي سالها كارخانجات لوازم اسكي ، تجهيزاتي با سرعت بيشتر وايمن تر را توليد كردند و با دانش و تكنيك بهتر تجهيزات جديد رشته هاي تلفيقي را اصلاح كردند. زمانيكه بحث راجع به اينستكه كدام نوع اسكي اولين بود يك چيز براي اطمينان وجود دارد : اينكه همه رشته هاي معروف اسكي رشد كردند ودرحقيقت وررزشهايي هستند كه درطول زندگي مي توان از آنان لذت برد . واين بدان معني است كه همه رشته هاي اسكي رشد داشته اند و هركدام بوسيله هوادارانشان پذيرفته وپشتيباني شده اند.
آنچه كه ازتاريخ طولاني اسكي نصيب ما مي‌شود اينستكه راههاي بيشماري براي لذت بردن از زمستان ومسابقات ديگر روي برف وجوددارد.


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ایمنی در زمان استفاده از تردمیل adelea 0 324 1396-5-10, 06:54 عصر
آخرین ارسال: adelea
  انجام حرکت های کششی همراه با تردمیل adelea 0 242 1396-5-10, 06:54 عصر
آخرین ارسال: adelea
  بر روی تردمیل طولانی یا سریع بدویم؟ adelea 0 235 1396-5-10, 06:54 عصر
آخرین ارسال: adelea
  دوچرخه ثابت adelea 0 237 1396-5-10, 06:53 عصر
آخرین ارسال: adelea
  دوچرخه ثابت اسپرتک 379b adelea 0 260 1396-5-10, 06:53 عصر
آخرین ارسال: adelea
  کدام دوچرخه ثابت برای من بهتر است؟ adelea 0 261 1396-5-10, 06:52 عصر
آخرین ارسال: adelea
Smile مدال طلاي جهان بر سينه کيانوش رستمي Sara_10 10 3 1 910 1393-8-23, 02:18 صبح
آخرین ارسال: Sara_10 10 3
  عکسی عجیب از پاي دوچرخه سوار در پايان توردوفرانس!! Sara_10 10 3 1 951 1393-5-8, 08:51 صبح
آخرین ارسال: طنین
Sad رد شایعه خارج شدن شوماخر از کما Sara_10 10 3 0 833 1393-2-6, 07:09 عصر
آخرین ارسال: Sara_10 10 3
  مايکل شوماخر از کما خارج شد Sara_10 10 3 0 912 1393-2-5, 10:11 عصر
آخرین ارسال: Sara_10 10 3

پرش در انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان