رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روند گسترش شهربابل
#1
روند گسترش شهر :
دوره اول :
در این دوره كه شامل سالهای قرن هشتم هجری تا اول قاجاریه است ، هسته اولیه شهر شكل گرفته بود وتا اوخر قاجار ، به صورت حلقوی تكامل پیدا كرده است ، این بافت از زیبایی های هنر و معماری منحصر بفردی برخوردار است . بافت جدید این دوره از تعدادی محله و زیر محله تشكیل شده است و دارای عناصر كالبدی شهری مهم است . آنچه در این بافت مهم است آن ارتباط و انسجام كالبدی بین عناصر و فضاهای شهری است .
دوره دوم :
این دوره شامل سالهای 1345-1300 است . در این دوره كه از دوران حكومت رضاخان شروع می گردد در شهر تغییراتی اساسی ایجاد شده ، بطوری كه این تغییرات در فرهنگ و اقتصاد كالبد شهر تأثیر گذاشته است . كالبد شهر از حالت سنتی و توسعه تدریجی خارج شده و انسجام و ارتباط مطلوب فضاهای شهر و محلات شهر را از بین برده است . در این دوره بناهایی متأثر از معماری قدیم ایران و اروپای باستان شكل گرفته كه دارای زیبایی و جلوه خاص است ، این نوع معماری بوسیله متخصص آلمانی مقیم شهر بابل در ساختمانهای دولتی مانند شهربانی ، بابل ، شهرداری ، اداره پست ، آموزش و پرورش بكار گرفته شد . در این دوره شهر بابل بصورت حلقوی رشد نموده و بر پیرامون حلقه اول شكل گرغته است .
دوره سوم :
شامل سالهای 1355- 1345 است . در این دوره اولین طرح جامع بابل تهیه گردید . در این طرح توسعه شهر بابل مطابق با استراتژی خاص تعین شده بود ، در این دوره شهر بابل مطابق با روند توسعه پیشنهادی بصورت حلقوی – خطی رشد پیدا كرد كه شكل حلقوی آن در طول هسته اولیه شهر و گسترش خطی آن در امتداد رودخانه بابل رود بوده است .
دوره چهارم : این دوره شامل سالهای بعد از رخداد انقلاب اسلامی است . با توجه به شرایط خاص انقلابی و عدم تمركز سطوح تصمیم گیری بر روی اجرای برنامه ها ، سیل عظیم مهاجران روستای به شهر بابل را به همراه داشته است . این مهاجرین در حاشیه شهر بویژه در جنوب ، جنوب شرقی و جنوب غربی بابل ساكن شدند كه بدنبال خود گسترش خودرو و پراكنده را در اطراف بابل بوجود آوردند .
ویژگیهای كلی بافت قدیم شهر :
این بافت از كوچه های پیچ در پیچ و باریك تشكیل شده و شامل محله های قدیمی شكل گرفته در اطراف بازار است . در این بافت قطعات تفكیكی به طور نا منظم و به تبعیت از عوراض طبیعی زمین و حد مالكیت ها شكل گرفته است . فرم ساخت و سازها بسیار متنوع است . هر محله دارا ی مركزیتی است كه تكیه ، مسجد یا حسینیه اكثراً به همان نام در كنار میدان مركزی دارد. میادین فوق با یكمحور اصلی سراسر بهم متصل شده اند .كوچه های متعددی از این محور منشعب گردیده و دسترسیواحد های مسكونی واقع در دل بافت را تامین می نماید.
از نگاهی دیگر به مجموعه شهر قدیمی بابل از چند محله و زیر محله تشكیل شده است . مجموعه مزبوردر مركز شهر قرار گرفته و عناصر گوناگون مانند مسجد، كاروانسرا، تیرچه و راسته بازار های گوناگون درآن دیده می شود . به طور كلی سیر شكل گیری بافت قدیم بابل در امتداد محور اقتصادی فرهنگی كه از نظر سلطنتی شروع شده و از سبزه میدانو بازار های اطراف مسجد جامع عبور كرده و راسته های بازار بین چهار شنبه پیش و چهار سوق و پنج شنبه بازار پشت سر میگذاردو به میدان كیاكلاختم میشود .
سازمان فضائی بافت قدیم شهر بابل بر اساس پیوند میان مراكز شهر از طریق گذرهای اصلی و فرعی است . گذرهای اصلی كه محلات و مراكز آنها را بهم پیوند می دادند نامنظم است و در مسیر گذرها ،عناصر كالبدی و فضاهای شهری شكل گرفته است .
از جمله ویژگی های اساسی بافت قدیم بابل عبارتند از :
1- همگنی از نظر مذهب ، منزلت اجتماعی و اقتصادی و استفاده از امكانات مشترك
2- اهمیت مراسم مذهبی و تجلی كالبدی این اعتقادات بافت قدیم بصورت ایجاد تكیه ، حسینیه و مسجد
3- استفاده از مصالح واقعاً بادوام
4- پویائی عناصر موجود به ویژه بازارهایی با عملكرد غایب شهری
5- ویژگیهای معماری چون ،سیستم دروگری و تمایل به مركز در بناها ، استفاده از قومهای متنوع و قرینه در نمای بیرونی بنا ، استفاده از سردرهای بسیار زیبا
6- قابلیت دسترسی بالای هر محله جهت رفع نیازهای خدماتی و اجتماعی
افزایش بی رویه جمعیت بافت قدیم و خروج ساكنین بومی بافت قدیم توأم با نوسازی سریع و ناهماهنگی سبب ناهماهنگی فضائی و كالبدی در بافت قدیم طی سالهای اخیر شده است .آثار تاریخی بافت بابل :
1- گنجینه بابل 2- بقعه امامزاده قاسم 3- مسجد جامع 4- مسجد محدثین ( مقبره شیخ كبیر )
5- تكیه سرحمام 6- تكیه حصیرفروشان 7- تكیه مرادبیك 8- خانه اوصیا 9- خانه نجفی 10- حمام میرزا یوسف
مراكز دیدنی :
مسجد جامع بابل، امامزاده قاسم (ع) بقعه متبركه سلطان محمد طاهر، بقعه متبركه درویش فخرالدین، امامزاده محمد مشهد سرا،برج سرست، سقانفار


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  واکینگ استریت در پاتایا nazanin.R 0 56 1397-1-28, 11:42 عصر
آخرین ارسال: nazanin.R
  ساحل کایت در دبی nazanin.R 0 54 1397-1-28, 11:41 عصر
آخرین ارسال: nazanin.R
  آشنایی با کواد سافاری در دبی nazanin.R 0 72 1397-1-21, 10:18 عصر
آخرین ارسال: nazanin.R
  آشنایی با 10 حقیقت دیوانه کننده درباره شهر دبی mahno0osh 0 112 1397-1-11, 07:20 عصر
آخرین ارسال: mahno0osh
  جزیره هنگام مکانی گردشگری و دنج در قشم daryab13 1 215 1396-12-19, 02:54 عصر
آخرین ارسال: radmehrr
  معروفترین تفریحات سامویی تایلند nazanin.R 0 163 1396-11-17, 03:05 عصر
آخرین ارسال: nazanin.R
  آشنایی با برج خلیفه دبی nazanin.R 0 146 1396-11-17, 03:01 عصر
آخرین ارسال: nazanin.R
  مهمترین تفریحات دبی nazanin.R 0 135 1396-11-17, 02:54 عصر
آخرین ارسال: nazanin.R
  معرفی بازار شبانه تپراسیت پاتایا nazanin.R 0 153 1396-11-17, 02:48 عصر
آخرین ارسال: nazanin.R
Thumbs Down دو هفته به یاد ماندنی در گرجستان sahariM 0 157 1396-11-15, 12:56 صبح
آخرین ارسال: sahariM

پرش در انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان