ارسال پاسخ  ارسال موضوع 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انواع سد مخزنی
مدیر ارشد انجمن
********
مدیر ارشد انجمن

وضعيت : آفلاین
ارسال‌ها: 3,260 _ تاریخ عضویت: ۲۱-۳-۱۳۹۱

: :
مدال های من
سپاس کرده: 13289
10356 بار سپاس شده در 4368 ارسال

حالت من: @eldoa


ارسال: #1
انواع سد مخزنی
انواع سد مخزنی

[تصویر: icon.png]

سدهای وزنی

[تصویر: 1-gravity%20dam.jpg]

سدهای قوسی


[تصویر: 2-arc%20dam.jpg]

[تصویر: 3-مقدمه%20ای%20بر%20سد%20های%20وزنی.jpg]

[تصویر: 4.jpg]

[تصویر: 5.jpg]

[تصویر: 6.jpg]

[تصویر: 10.jpg]

[تصویر: 11-2.jpg]

انواع سدهای بتنی

نخستین پارامتر تاثیرگذار در انتخاب نوع سد مخزنی شرایط توپوگرافی و موقعیت انتخابی سد مخزنی بر روی رودخانه می باشد. به طور معمول در شرایطی که یک دره تنگ بين ديواره هاي بلند و سنگي وجود داشته باشد سد بتنی و در شرایطی که توپوگرافی هموار باشد سد مخزنی با سرریز جدا انتخاب میشود. براي شرايط بینابین انتخاب نوع سد با ملاحظات بیشتری انجام می گردد ولی تطابق مناسب انتخاب نوع سد با شرایط توپوگرافی یک راهنمای اولیه ی مطوئن می باشد. موقعيت سرريز نیز به عنوان یک آیتم تاثیرگذار و مهم در سد مخزنی معمولا" با شرایط توپوگرافي محل كنترل مي شود. به طوركلي سدهاي وزني يا پايه دار در دره هاي عريض كه نسبت عرض دره در تاج به ارتفاع سد بزرگتر از ٥ باشد انتخاب مي شوند. براي نسبتهای كوچكتر از ٥ سدهاي قوسي، قوسي وزني يا وزني بدون درز ارحجيت دارند.

سد قوسي

نسبت عرض دره به ارتفاع یک پرامتر تاثیرگذار در انتخاب نوع سد بتنی می باشد،نسبت ايده آل براي يك سد قوسي نازك ٣ يا كمتر از ٣ مي باشد. البته سدهاي قوسي در محلهاي عريض تر هم کاربرد دارند ولی از آنجا که در دره هاي عريض ظرفيت باربري قوسهاي طويل كاهش يافته و درصد بيشتري از بار را به صورت عمودي با عمل طره اي به پي منتقل مي نمايد نیاز به افزایش ضخامت بدنه بوده که در نهایت به سد وزني تبديل مي شود. براي افزايش صلبيت و افزايش ظرفيت باربري و در نتيجه كاهش ضخامت سد مخزنی از قوسهاي چند مركزي يا بيضوي و سهموي شكل استفاده میشود.

شکل دره نیز عامل تاثیرگذار و تعیین کننده در انتخاب نوع سد بتنی قوسی می باشد، دره های V شکل معمولا براي سد قوسي مناسبتر از دره هاي Uشکل هستند. توزيع تنش در سدهایي که در دره هاي V شکل طراحی میشوند معمولا بهتر صورت می گیرد زیرا در قسمتهاي پائين تر درصد بيشتري از بار با عمل قوسي تحمل مي شود. در انتخاب سدهای قوسی وجود محل متقارن يا تقريبا متقارن اهمیت دارد چراکه براي يك محل بسيار نامتقارن ممكن است نوع ديگري از سد اقتصادي تر باشد.

سد وزني و RCC

سدهاي وزني براي استفاده در اكثر دره ها با شکل ها و عرضهاي مختلف مناسبند. در دره های عريض با كف نسبتا تخت اين نوع سدها بر انواع ديگر برتری دارند.

سد پايه دار

سدهاي پايه دار براي محدوده وسيعي از شكل و عرضهاي مختلف مناسب است. بهترين دره ، دره اي با شيبهاي آرام ديواره ها است چنين شرايطي اتصال بهتري بين ديواره هاي دره و سد را ممكن مي سازد. براي محلهاي عريض اگر يك سد پايه دار از نقطه نظرات ديگر حذف نشود نسبت به يك سد وزني مصالح كمتري نياز دارد.

سدهاي تركيبي

ملاحظات هيدروليكي و توپوگرافي دليل اصلي انتخاب اين نوع سد مي باشد . معمولا" در شرايط دشت و كوه و دره هاي عريض اين نوع از سدها قابل بررسي مي باشند . دره هاي عريض در مجاورت نواحي كوهستاني معمولا" براي جريانات سيلابي بزرگ به كار مي روند . اگر فقط يك سد خاكي در نظر گرفته شود مسائلانحراف جريان در حين ساخت ايجاد مي شود . ظرفيت تونل لازم براي عبور جريان در حين ساخت و سرريزهاي بزرگ لازم، معمولا" طرح را غير اقتصادي مي نمايند . در اين صورت استفاده از يك مقطع سد وزني يا پايه دار براي قسمت سرريز مي تواند طرح را اقتصادي نمايد.

سدبتنی وزنی RCC

سد بتني غلتكي كوبيده كه از سال ١٩٨٠ ميلادي در نقاط مختلف دنيا تحت نامهاي متفاوتي مثل RCC یا RCD مطرح شده اند، مناسبترين نوع براي جايگزيني سدهاي بتني وزني معمولي ويا سدهاي خاكي مي باشند. این نوع سد بتنی هم از ويژگيهاي تكنولوژي ساخت سدهاي خاكي و هم از رفتارسازه اي ومصالح سدهاي بتني برخوردار است.

بتن مورد استفاده در سدهاي RCC با افت (SLUMP) صفر در حمل و نقل، ريختن و متراكم كردن آن از تجهيزات و ماشين آلاتي استفاده مي شود كه به طور معمول براي احداث سدهاي خاكي و سنگريزه اي بكار مي رود.

براي ايجاد تراكم مناسب درلايه هاي بتني كوبيده (معمولا به ضخامت ۳۰ سانتي متر) از يك طرف بتن مذكور بايد آنقدر خشك باشد كه بتواند سنگيني ماشين آلات متراكم كننده را تحمل نمايد و از طرف ديگر آنقدر مرطوب باشدكه مقدار شيره بتن موجود درآن براي پوشانيدن كليه سنگدانه ها كافي باشد . مقطع و شكل اين سد شبيه سد بتني وزني معمولي است كه قسمت اعظم ساختمان آن بتن با عيار مواد سيماني (سيمان +پوزولان ) حدود ١٥٠ كيلوگرم در مترمكعب بتن خواهد بود . بتن تهيه شده تقريبا" بصورت خشك بوده و با تركيبي از تسمه نقاله و كاميونهاي معمولي تا محل بتن ريزي حمل و بتن ريزي شبيه مصالح خاكريزي ، لايه به لايه ريخته شده و با استفاده ا ز غلتكهاي لرزان متراكم خواهد شد . ساختمان سدهاي بتني كوبيده طوري است كه نه تنها معايب سدهاي خاكي درآنها برطرف شده (مثل نشت آب از بدنه، نشست، جدا بودن سازه هاي هيدروليكي ازسدو عدم مقاومت در مقابل جريانات بيش از سيل طراحي در موقع سرريز از تاج سد ) بلكه نسبت به سدهاي بتني وزني از مزاياي زیر نیز برخوردار مي باشند:
مصرف سيمان كمتر و درنتيجه حرارت هيدراسيون توليد شده كمتر است.
سرعت زياد در انتقال، تسطيح و متراكم كردن بتن بواسطه استفاده از ماشين آلات عمليات خاكي بجاي استفاده از جرثقيل و ژنراتور دستي
عدم نياز به سيستم خنك كننده ثانوي (لوله گذاري و عبور آب سردبراي خنك كردن بتن در سدهاي بتني)
كاهش ميزان قالب بندي
كاهش درزهاي قائم بتن ريزي
حساسيت كمتر نسبت به دانه بندي مصالح

از لحاظ فني مشابه هستند اما لازم به ذكر است كه گزينه هاي بتني وزني معمولي و RCC ارزانتر تمام مي شوند. اخيرًا نوع ديگري از سدهاي RCC تحت عنوان سد هاي FSHD Faced Symmetrical Hard fill Dam) ) مطرح شده اند كه از لحاظ شكل مقطع به صورت ذوزنقه متقارن با شيب هاي بالادست و پائين دست حدود 0.7 افقی به 1 قائم می باشند . بیشتر برای پی هاي ضعيف تر مناسب هستند. شكل مقطع ذوزنقه اي شكل باعث مي شود كه تنشهاي ايجاد شده در زير پي بصورت يكنواخت تري توزيع گردد كه از نشست نامتقارن سد جلوگيري مي نمايد. بديهي است مصرف مواد سيماني در اين نوع سد كاهش يافته اما حجم بدنه افزايش یافته است.


امضای طنین
در ذهن الهی از دست دادن وجود ندارد
آنچه حق الهی من است محال است به دست نیاورم


۱۵-۷-۱۳۹۱ ۰۳:۴۹ عصر
مشاهده سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
ارسال پاسخ  ارسال موضوع 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  انیمیشن زیبای ضربه قوچ طنین 0 314 ۱۲-۵-۱۳۹۳ ۱۱:۵۰ عصر
آخرین ارسال: طنین
  پکیج چربی گیر DAF چیست ؟ nahrab 0 171 ۶-۵-۱۳۹۳ ۰۱:۱۱ عصر
آخرین ارسال: nahrab
  علل عدم موفقیت تصفیه خانه های فاضلاب در ایران چیست ؟ nahrab 0 199 ۱۷-۴-۱۳۹۳ ۱۲:۰۳ عصر
آخرین ارسال: nahrab
  نقش حذف بیولوژیکی نیتروژن در تصفیه آب و فاضلاب nahrab 0 180 ۱۶-۴-۱۳۹۳ ۰۳:۵۴ عصر
آخرین ارسال: nahrab
  موارد استفاده از پساب تصفیه شده nahrab 0 210 ۱۵-۴-۱۳۹۳ ۰۹:۴۰ صبح
آخرین ارسال: nahrab
  نقش مدیریت و تصفیه لجن در تصفیه آب و فاضلاب nahrab 0 293 ۱۴-۴-۱۳۹۳ ۱۰:۱۰ صبح
آخرین ارسال: nahrab
  کشف سیستم آبرسانی 5000 ساله درایلام طنین 0 194 ۹-۴-۱۳۹۳ ۱۱:۵۲ عصر
آخرین ارسال: طنین
  شاخص های آزمایشی تصفیه خانه فاضلاب چیست ؟ nahrab 0 170 ۸-۴-۱۳۹۳ ۰۹:۱۲ صبح
آخرین ارسال: nahrab
  ویژگی و کاربرد سیستم بیوراکتور غشایی (MBR) nahrab 0 236 ۲۴-۳-۱۳۹۳ ۰۲:۳۸ عصر
آخرین ارسال: nahrab
  نکاتی درمورد تصفیه فاضلاب نوشابه سازی nahrab 0 178 ۲۱-۳-۱۳۹۳ ۱۲:۲۸ عصر
آخرین ارسال: nahrab

پرش در انجمن: