انجمن دانشجویان ایران

نسخه کامل: آشنایی با برج خلیفه دبی
شما در حال مشاهده نسخه ساده شده مطالب هستید. نسخه کامل را به همراه قالب بندی ببینید.
برج خلیفه دبی از سال 2004 شروع به ساخت کرد و بهرده برداری از آن در سال 2010 بود . علت نامگذاری این برج به خلیفه ، احترام به شیخ محمد بن راشد آل مکتوم خلیفه دبی می باشد . این برج در ابتدا قرار بود مس*****ی باشد اما بعدها به مس*****ی اداری و تجاری تغییر کرد .

معماری برج خلیفه براساس معماری اسلامی و با الهام از طبیعت صحرا بوده است . طراح برج خلیفه آدریان اسمیت و شرکت SOM آمریکا بوده است . اصلی ترین ایده طراحی از گل صحرایی بوده است . این برج از 3 قسمت پایینی ، میانی و بالایی تشکیل شده و هر قسمت آن متفاوت از بقیه طراحی شده است. طبقات بالایی برج به گونه ای طراحی شده است که تاثیرات سیارات را منعکس می کند . در حالی که طبقه های پایین از عناصر طبیعی الهام گرفته اند . 

[تصویر: large.jpg]


برج خلیفه دارای 160 طبقه است که در کل 828 متر ارتفاع دارد . بیش از هزار واحد مس*****ی ؛ 49 طبقه اداری ، 4 استخر و یک کتابخانه از ویژگی های برج هستند . به علاوه هتل آرمانی با 160 اتاق در طبقات پایین برج قرار دارد . طراح این هتل جورجیو آرمانی بوده است . 
برج خلیفه بلندترین سازه جهان است که بدون کمک هیچ وسیله ای برپاست . این برج بیشترین طبقات در ساختمان های جهان را دارد و دارای بزرگترین بالکن می باشد . این برج مورد توجه گردشگران تور دبی است . 

منبع:
لذت سفر